19 Ekim – 2 Kasım Haftaları Sansür Gündemi

Erişim engelleri, tutuklamalar, yasaklar… 19 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasındaki sansür gündemini derledik


Son bir ayda 100’ü aşkın habere erişim engeli: Sansüre yol açacağı endişesiyle çokça tartışılan ve geçtiğimiz aylarda mecliste kabul edilerek yürürlüğe giren sosyal medya düzenlemesi erişim engellerinde artışa yol açtı. 

Van’da gözaltına alınan gazete dağıtımcısı serbest bırakıldı: Van’da helikopterden atılma olayını haberleştirmelerinin ardında tutuklanan gazeteciler hakkındaki soruşturma kapsamında, ifade vermeye giden ve gözaltına alınan Mikail Tunçdemir savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Süleyman Soylu’nun Baskın Oran’a hakareti ‘ifade özgürlüğü’ sayıldı: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Baskın Oran’a yönelik 2017’de yayınlanan bir yazısı sebebiyle sarf ettiği ‘alçak’ ve ‘uşak’ ifadeleri İstinaf Mahkemesi tarafından ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirildi.

Tahir Elçi cinayeti davasında basın engellendi: Tahir Elçi cinayeti ile ilgili beş yıl sonra görülmeye başlanan davanın ilk duruşması, pandemi bahanesiyle basına yönelik ‘akreditasyon’ uygulamasının gölgesinde gerçekleşti.

Ersan Pekin’in kitabına ‘müstehcenlikten’ 5 ay ceza: Ersan Pekin’in 2013 yılında yayınlanan “Bu Kadınlar Yedi Bitirdi Beni” isimli kitabı hakkında ‘müstehcenlik’ suçlamasıyla dava açılmıştı. O dava sonuçlandı ve yazar 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Van’da 1500 gündür devam eden yasaklara 15 gün daha eklendi: Van’da pandemi gerekçe gösterilerek ilan edilen eylem ve etkinlik yasaklarına bir yenisi daha eklendi. Kentte bin beş yüz gündür devam eden eylem ve etkinlik yasakları HDP tarafından Meclis gündemine taşındı.

Can Dündar’ın itirazı reddedildi: Can Dündar’ın kaçak sayılması ve mal varlıklarına el konulması kararına avukatı aracılığıyla yaptığı itiraz üst mahkemece reddedildi. 

Gazeteci Alican Uludağ ve Duygu Güvenç beraat etti: Türkiye’de bir süre tutuklu kalan ABD’li pastör Andrew Brunson’ın tahliyesiyle ilgili haberleri nedeniyle yargılanan Alican Uludağ ve Duygu Güvenç beraat etti.

Müzisyen Hozan Canê’ye beraat yok: İki yıldan fazla cezaevinde kaldıktan sonra ‘tutukluluk halinin orantısız olduğu’ savunması kabul edilerek serbest bırakılan müzisyen Hozan Canê’nin üçüncü duruşmasında da bir karar çıkmadı.

Mezarlıktaki klip üzerinden hedef gösterilen sanatçılara hapis istemi: İstanbul Karacaahmet Mezarlığı’nda video klip çeken sanatçı ve oyuncu hakkında ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçundan bir buçuk yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Sabiha Temizkan’a hapis cezası verildi: Gazeteciye yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Mahkeme cezayı ertelemediği gibi indirim de uygulamadı. 

HDP Diyarbakır il eş başkanları gözaltına alındı: HDP Diyarbakır il binası ile Yenişehir ilçe binasında gün boyu yapılan aramaların sonucunda il ve ilçe eş başkanları gözaltına alındı. 

‘Yurttaşların helikopterden atılmasına da aynı savcı bakıyor’ haberine erişim engeli: Helikopterden atılan yurttaşları kamuoyuna duyuran gazetecilere gözaltı talimatı veren savcının aynı zamanda kolluk güçleri hakkındaki soruşturmayı da yürüttüğünü ortaya çıkaran habere erişim engeli getirildi.

Gazeteci Sezgin Kartal’a hapis cezası: Hatay İştebrak’a 2015 yılında yapılan saldırıları protesto etmek amacıyla bazı etkinliklere katıldığı gerekçesiyle gazeteci Sezgin Kartal’a 18 ay 22 gün hapis cezası verildi.

Dört haber sitesine erişim engellendi: Jinnews, Etkin Haber, Politez Haber ve Yeni Demokrasi Gazetesi’nin internet sitelerine erişim engellendi. 

AKP’den ihraç edilen başkanın görüşlerinin olduğu habere erişim engeli: AKP’li Belediye Başkanı Muammer Işıklı’nın usulsüzlük yaptıktan sonra partisinden ihraç edilmesi üzerine söylediği sözler hakkında çıkan haberlere erişim engeli getirildi.

Korkusuz yazarı Bayraktaroğlu’na hapis cezası: Cem Küçük’ün bir televizyon programındaki sözlerini yazısında alıntılayan yazar Memduh Bayraktaroğlu’na 380 gün hapis cezası verildi.

‘FETÖ’nün Siyasi Ayağı’ kitapçığına sansür: Faik Öztrak, CHP’nin hazırladığı ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından oluşan 21 Soruda FETÖ’nün Siyasi Ayağı ismini taşıyan kitapçığa sansür uygulandığını açıkladı.

Gazeteci Hayri Tunç’a 2 yıl hapis cezası: Gazeteci Hayri Tunç’a haber yaparken çektiği fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaştığı gerekçesiyle ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 2 yıl hapis cezası verildi.

‘Belediye başkanına trafik magandalığı suçlaması’ haberine erişim engeli: Fethiye’de bir kişinin ilçe Belediye Başkanı Alim Karaca ve korumasından hakaret ve zarar verme iddiasıyla şikayetçi olmasına ilişkin haberlere erişim engeli getirildi.

Saadet zinciriyle ilgili haberlere erişim engeli: Saadet zincirinin son halkası olduğu iddia edilen Turcoin isimli kripto para şirketinin sahibi Sadun Kaya’nın yaptığı dolandırıcılıkla ilgili haberlere erişim engellendi. 

Özgür Boğatekin hakkında ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı: Mevsimlik tarım işçilerine yönelik ırkçı saldırıyı sosyal medyasından paylaşan Gerger Fırat Gazetesi Haber Müdürü Özgür Boğatekin hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Van’da ‘helikopterden atılma’ haberini yapan gazetecilerin tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi: Van’daki ‘helikopterden atılmayı’ belgeleyen MA muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehriban Abi ve gazeteci Nazan Sala’nın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedilerek tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Figen Yüksekdağ’ın yazısı cezaevi idaresince sansürlendi: Kandıra Cezaevinde tutuklu bulunan Figen Yüksekdağ’ın kaleme aldığı, ‘Korona ve Tecrit’ konulu yazı, cezaevi idaresinin sansürüne uğradı.

Gazeteci Hazal Ocak hakkında beraat kararı: Gazeteci Hazal Ocak hakkında, ‘Damat İşi Biliyor’ başlıklı haberi üzerinden açılan davanın ikinci duruşması 27 Ekim 2020’de görüldü. Mahkeme, ‘kamu görevlisine hakaret etmek’ iddiasıyla yargılanan Ocak’ın beraatine karar verdi.

Mahkeme ‘Bêru’ yasağını kaldırmadı: Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından oynanması yasaklanan ‘Bêrû’ oyunu için yürütmenin durdurulması kararıyla başvurulan mahkeme Kaymakamlığın savunmasının alınmasına karar verdi.

Grup Yorum üyeleri ve avukatlarına gözaltı: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında aralarında Grup Yorum üyelerinin de olduğu 93 kişi gözaltına alındı.

Gazeteci Nurcan Yalçın hakkında 15 yıl hapis istemi: Nurcan Yalçın hakkında ‘Rosa Kadın Derneği’ne üye olduğu’ gerekçe gösterilerek 10 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

2014’te Kobane sınırında çektiği fotoğraf nedeniyle gazeteciye dava açıldı: Gazeteci/yazar Burhan Ekinci’ ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiası ile dava açıldı. Almanya’da olan Ekinci hakkında yakalama kararı çıkartıldı. 

İstanbul Kitapçısı’nda Kürtçe yayınlara ‘hassasiyet’ sansürü: İBB’ye bağlı İstanbul Kitapçısı’nda birçok Kürt yayınevinin kitaplarının ‘hassasiyet’ gerekçe gösterilerek satışa sunulmadığı ortaya çıktı.

Yazar Fahriye Adsay gözaltına alındı: Yazar ve çevirmen Fahriye Adsay Cumartesi günü Diyarbakır’daki evinden gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi halen bilinmiyor.