Van’da 1500 gündür devam eden yasaklara 15 gün daha eklendi

Van’da pandemi gerekçe gösterilerek ilan edilen eylem ve etkinlik yasaklarına bir yenisi daha eklendi. Kentte bin beş yüz gündür devam eden eylem ve etkinlik yasakları HDP tarafından Meclis gündemine taşındı


Van Valiliği, 21 Ekim’den 4 Kasım gece yarısına kadar şehirde gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantısı yapılmasını “toplum sağlığı ve kamu düzeni” gerekçeleriyle yasakladı.

Valiliğin resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, 15 günlük süre boyunca kentte, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılmasının, çadır ve stant kurulmasının/açılmasının, imza kampanyası düzenlenmesinin, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılmasının ise belirtilen tarihler arasında mülki idare amirinin iznine bağlandığı belirtildi:

“Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Van ili coğrafi sınırları içerisinde 21 Ekim’den geçerli 4 Kasım da dahil olmak üzere 15 gün süreyle Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları yasaklanmıştır.”

HDP BİTMEYEN YASAKLARI VE HAK İHLALLERİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Öte yandan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Murat Sarısaç, Van Valiliği’nin kentte bin 500 gündür devam eden eylem ve etkinlik yasağını Meclis gündemine taşıdı. Sarısaç, toplanma özgürlüğü ve gösteri yürüyüşü hakkının ulusal ve uluslararası mevzuatta yurttaşların en temel haklarından olmasına rağmen, Van’da soyut gerekçelerle Anayasal haklarının tamamen ortadan kaldırıldığını söyledi. Önergede, Van’da dört yıldır kesintisiz sürdürülen yasakların neden olduğu insan hakları ihlallerinin araştırılarak, yurttaşların uğradığı anti-demokratik uygulamaların tespit edilmesi istendi.

Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının kaldırıldığını hatırlatan Sarısaç, “Söz konusu yasakların fiiliyatta iktidar ve çevresini kapsamadığı, daha çok muhaliflere dönük bir araç olarak kullanıldığı da kamuoyuna yansımaktadır. Söz konusu yasaklamalar, Temmuz 2018’de OHAL’in kaldırılmasıyla sona erse de Van’da kalıcılaştırılmıştır. Valiliğin her 15 günde ilan ettiği yasaklara karşı Van Barosu’nun açtığı iptal davalarıysa, yasakların ‘orantılı ve ölçülü’ olduğu belirtilerek reddedilmektedir” dedi.