Gazeteci Hazal Ocak hakkında beraat kararı

Gazeteci Hazal Ocak hakkında, ‘Damat İşi Biliyor’ başlıklı haberi üzerinden açılan davanın ikinci duruşması 27 Ekim 2020’de görüldü. Mahkeme, ‘kamu görevlisine hakaret etmek’ iddiasıyla yargılanan Ocak’ın beraatine karar verdi


‘Damat İşi Biliyor’  başlıklı haberi nedeniyle yargılanan Gazeteci Hazal Ocak hakkında beraat kararı verildi.

Ocak savunmasında “Bakanlıktan aldığım bilgileri haberleştirdim ve bu bilgi Berat Albayrak’ın avukatı tarafından da doğrulandı. Suçlama konusu haberi gazetecilik bilinciyle, toplumu bilgilendirmek amacıyla yaptım. Eleştiri sınırları içinde yazdığım haberde hakaret kastım ve herhangi bir suç unsuru yoktur. Haberin basın ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesini talep ediyorum” dedi.

Ardından mütalaasını sunan savcı haber içeriğinin ifade ve basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilebileceğini vurgulayarak Ocak hakkında beraat talep etti.

Press In Arrest’te yer alan bilgilere göre savcı, mütalaasında ayrıca “Haber verme hakkının özgür biçimde kullanamadığı, basın yoluyla olayların aktarılamadığı, değerlendirilemediği bir sistemde bireyler bilgiye ulaşamaz düşünce ve kanaatlerini açıklama hürriyetlerini idrak edemez” değerlendirmesinde de bulundu.

Mahkeme, ‘kamu görevlisine hakaret etmek’ iddiasıyla yargılanan gazeteci Hazal Ocak için beraat kararı verdi.

NE OLMUŞTU?

Daha önce Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergahında arazi aldığını ortayan çıkaran Hazal Ocak hakkında Mart ve Nisan 2020’de iki ayrı iddianame hazırlanmıştı. 

6 Mart 2020 tarihli ilk iddianamede savcı, Ocak’ın ‘hakaret’ suçundan yargılanmasını istemiş ancak Başsavcı vekili bu iddianameyi iade etmişti.

31 Mart tarihindeki ‘hakaret suçunun basın yoluyla ve alanen işlendiğini’ konulu yeni iddianamede ise Ocak’ın 1 yıldan az olmamak kaydıyla 1 yıldan 2 yıla kadar hapsi istenmişti. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etmişti. 18 Haziran’daki ilk duruşmada avukatlar salgın sebebiyle mazeret bildirmişti.