Ezhel’e ilk duruşmada beraat

Sosyal medya hesaplarında ve bazı şarkılarında uyuşturucu kullanımını özendirdiği iddiasıyla tutuklanan rapçi Ezhel’e mahkemeden beraat kararı çıktı


Ezhel adıyla bilinen rapçi Sercan İpekçioğlu hakkında “uyuşturucu kullanımını özendirme ve kolaylaştırma” suçundan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşmasında beraat kararı çıktı.

Ezhel’in savunmasıyla başlayan duruşmada hâkim Ezhel’e, Geceler isimli şarkısının sözleri ve sosyal medyada paylaştığı hint keneviri fotoğrafını sordu.

Bitkiyi yolda gördüklerini ve söküp fotoğrafını Selahattin Özdemir’in şarkısından alıntı yaparak “esrar perdesi” notuyla paylaştığını söyleyen Ezhel, eğlence dışında bir amacı olmadığını belirtti. Ezhel, Geceler şarkısında ise uyuşturucu madde kullanmaya özendirme kastı olmadığını söyleyerek “Eserlerim benim hayal ürünümdür. Suçsuzum” dedi.

Hâkim daha sonra Ezhel’e Yarınımız Yok isimli şarkısını sorarak bu şarkının sözlerini anlatmasını istedi. Ezhel bu şarkıdan bir bölümü alıntılayarak şarkının uyuşturucunun zararlarıyla ilgili olduğunu aktardı.
Mahkeme Ezhel’in suç işleme kastıyla hareket etmediği anlaşıldığından beraatine hükmetti. Hâkim, beraat kararını açıklarken “Yaptıklarının sanat olduğunu düşünerek beraatine karar verdim” dedi.
Ezhel, 23 Mayıs’ta “uyuşturucu kullanımını özendirmek ve kolaylaştırmak” iddiasıyla gözaltına alınmasının ardından tutuklanarak Maltepe Cezaevi’ne götürülmüştü.