Gazeteci Nurcan Yalçın hakkında 15 yıl hapis istemi

Nurcan Yalçın hakkında ‘Rosa Kadın Derneği’ne üye olduğu’ gerekçe gösterilerek 10 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı gazeteci Nurcan Yalçın’a Rosa Kadın Derneği hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, ‘örgüte üye olma’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ gerekçesiyle iddianame hazırladı. İddianamede savcı, Yalçın’ın Rosa Kadın Derneği’ne üye olmasını ve gizli tanık beyanlarını gerekçe göstererek 10 yıldan 15 yıla kadar hapsini istedi.

JinNews’da yer alan habere göre, iddianamede, ‘ZS35SN58UV52PG10’ isimli gizli tanığın 19 Haziran’da Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Tem Şube Müdürlüğü’nde alınan teşhisli ifadesinde Yalçın’a ilişkin, “Bu kişinin gazeteci olduğunu ve örgüt haberlerini örgüt lehine paylaşan bir ajansta çalıştığını biliyorum. Örgüte hizmet eden ve bu hizmetlerden dolayı devlet tarafından kapatılan KJA ve yine aynı amaca hizmet eden TJA ve Rosa Kadın Derneği adı altında örgüte hizmet eden kişilerdendir. Bu kişi KJA, TJA ve Rosa’da örgütün talimatlarını yerine getirir ve bu şekilde örgüte hizmet eder. Rosa isimli derneğin yürütmesinde yer aldığını ve üst düzey sorumlu olduğunu biliyorum. Örgüte müzahir basın, yayın kuruluşları üzerinden örgütün propagandasını bu şahıs yapmaktadır” dedi.

bianet’te yer alan habere göre ise Yalçın savcılıkta verdiği ifadesinde tanık beyanlarını kabul etmediğini belirtti.