Mezarlıktaki klip üzerinden hedef gösterilen sanatçılara hapis istemi

İstanbul Karacaahmet Mezarlığı’nda video klip çeken sanatçı ve oyuncu hakkında ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçundan bir buçuk yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı


Görsel sanatçı Batu Belen ve Utku Ş.’ye İstanbul Üsküdar’daki Karacaahmet Mezarlığı’nda çektikleri bir müzik videosu yüzünden dava açıldı. Sanatçılar hakkında ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçundan bir buçuk yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Savcılık daha önce de Belen ve Ş. hakkında video klipte ‘dini değerlerin aşağılandığı’ gerekçesiyle soruşturma başlatmıştı. 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda şüpheliler Batu Belen ve Utku Ş. için, ‘Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçundan hazırlanan iddianamede, şüphelilerin olay yerinde çekmiş oldukları video kaydını sosyal medya aracılığıyla paylaşarak halkın dini değerlerini aşağıladığı belirtildi.

Dokuz8Haber’de yer alan habere göre, ‘şüphelilerin’ fikir ve eylem birliği içinde soruşturmaya konu suçu işledikleri belirtilen iddianamede, mezarlıklarda defin işlemlerinin, mezarlıkların ziyaret edilmesinin, korunmasının ve kullanılmasının belli dini kurallara göre yapıldığı, bu nedenle mezarlıkların ve mezarların dini değer olarak kabul edilmesinin gerektiği, suça konu video içeriğinde yer alan hareketlerin dini değerleri aşağılar mahiyette olduğu savunuldu. 

Ayrıca iddianamede her iki şüphelinin de ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçundan 9 aydan 1.5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları talep edildi. İddianamenin gönderildiği İstanbul Anadolu 55. Asliye Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul etti. Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Üsküdar’da bulunan Karacaahmet Mezarlığı’nda çekilen ve sosyal medyada yayınlanan bir klibe soruşturma açılmıştı. Sosyal medyada tepki alan ve CİMER’e şikâyet edilen kliple ilgili “dini değerlerin aşağılandığı” gerekçesiyle savcılık tarafından soruşturma başlatılmıştı. İktidara yakınlığı ile bilinen Yeni Akit gazetesi klibi “LGBTİ’li sapkın, Osmanlı mezarlarını çiğneyerek klip çekti” ifadeleriyle haberleştirerek hedef göstermişti.