Van’da ‘helikopterden atılma’ haberini yapan gazetecilerin tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi

Van’daki ‘helikopterden atılmayı’ belgeleyen MA muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehriban Abi ve gazeteci Nazan Sala’nın tutukluluğuna yapılan itiraz reddedilerek tutukluluk hallerinin devamına karar verildi


Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerlerin, 11 Eylül günü gözaltına aldığı Osman Şiban ve yaşamını yitiren Servet Turgut’un helikopterden atılmasını belgelerle ortaya çıkaran Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehbiran Abi ve gazeteci Nazan Sala, 9 Ekim’de çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı. ‘Devlet aleyhine toplumsal haberleri yapmak’ gerekçesiyle tutuklanan gazetecilerin avukatları, Van 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği tutukluluk kararına 16 Ekim’de itiraz talebinde bulundu. 

İtiraz dilekçesinde, ‘örgüt üyeliği’ iddiasına ait herhangi somut bir delilin olmadığı, telefon görüşmeleri ve delil olarak alınan notların gazetecilik faaliyeti kapsamında olduğu belirtildi. 

Dilekçede, “Gazeteciler hakkında verilen tutuklanma kararına itirazımız ile yapılacak incelemenin, bizimde savunma makamı olarak katılacağımız duruşmalı ortamda ele alınıp, neticede itirazımızın kabulü ile tutukluluk kararının kaldırılarak, müvekkillerimizin tahliyesine karar verilmesini talep ederiz” denildi.

Avukatların Van 1’inci Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılan itirazını değerlendiren mahkeme heyeti, gazetecilerin tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.