2014’te Kobane sınırında çektiği fotoğraf nedeniyle gazeteciye dava açıldı

Gazeteci/yazar Burhan Ekinci’ ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiası ile dava açıldı. Almanya’da olan Ekinci hakkında yakalama kararı çıkartıldı


İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle gazeteci Burhan Ekinci hakkında  “örgüt propagandası yaptığı” gerekçesi ile iddianame hazırladı. İddianame İstanbul 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken, Almanya’da yaşayan Ekinci hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI DELİL KABUL EDİLDİ

İddianamede Ekinci’nin sosyal medya paylaşımları delil olarak sunuldu.

Bu paylaşımlardan biri Ekinci’nin PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 8 Temmuz 2019’da avukatları aracılığıyla yaptığı görüşmede söylediği “Bir haftada çatışma durumunu, ihtimalini ortadan kaldırırım diyorum, ben çözerim, kendime güveniyorum, çözüm için hazırım…” sözlerini Twitter hesabından paylaşması oldu.

Bir diğeri ise Ekinci’nin Ekim 2014’te Kürt güçlerinin IŞİD direnişi sırasında Kobane sınırında çektiği sivillere ait bir fotoğrafı yine Twitter sayfasından paylaşması iddianamede delil olarak gösterildi.

İddianameyi hazırlayan savcı bu fotoğrafla birlikte Ekinci’nin yazdığı “Tarihi Kobane direnişi. Unutulmadı, unutulmaz da. Herkes gördü, tanık oldu o güzel yürekli gençlerin direnişini. Sınırda çektiğim fotoğraflardan biri…#1KasımDünyaKobanêGünü” paylaşımını da suç saydı.

Bu iddialarla suçlanan Ekinci hakkında yakalama karara çıkarıldı.