Batman Valiliği’nden Kürtçe standa engel

Batman Valiliği’nin, Kürt Dil Platformu’nun Kürtçenin resmî dil ve eğitim dili olması talebiyle kentte stant açmasına izin vermediği bildirildi


Batman Valiliği’nin, Kürt Dil Platformu’nun Kürtçenin resmî dil ve eğitim dili olması talebiyle kentte stant açmasına izin vermediği bildirildi.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre Kürt Dil Platformu, Kürtçenin resmî dil ve eğitim dili olması talebiyle başlatılan imza kampanyası çalışmalarına başladı. Bu doğrultuda Batman’da 13 Ekim 2021’de temsilcilik açan ve üç aydan fazla süredir kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütleriyle görüşen platform üyeleri, internette sürdürdükleri imza kampanyalarının yanında çeşitli eylem ve etkinliklerde de imza toplamaya devam etti. Platformun Kürtçe için stant açmak için yaptığı başvurunun Batman Valiliği tarafından koronavirüs salgını gerekçesiyle reddedildiği, ancak valiliğin Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) ve partiye yakın kuruluşların stant açmasına izin verdiği iddia edildi.

Konuyla ilgili MA’ya konuşan Kürt Dil Platformu sözcüsü Elif Kıvırcık, çıkan yasak kararına rağmen 21 Şubat 2022’ye kadar ülke genelinde 1 milyon imzayı hedeflediklerini belirtti. Kıvırcık, “imza kampanyası çerçevesinde halkla bir araya geliyoruz. Yaklaşımları çok iyi. Devletin bu talebi kabul etmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Sadece imza da atmıyorlar hem yaşamlarını Kürtçe idame etmek hem de kampanyaya imzacı bulmak için uğraşıyorlar. Bizden formları alıp kendi mahallesinde bulunan insanlara imzalatıyorlar. Formları doldurup bize getiriyorlar” ifadelerini kullandı. Kıvırcık ayrıca, “açmak istediğimiz stant valilik engeline takıldı. Valilik yaptığımız iki başvuruyu da kabul etmedi. Başvuruları reddetmeleri aslında niyetlerinin bir göstergesidir. Kürtçe için stant açma talebimizin kabul edilmemesi Kürtçenin kabul edilmemesi anlamına geliyor. Kentte birçok kurum ve kuruluşun stant açma talebi kabul görüyor. Ama Kürtçeye gelince izin verilmiyor” diyerek süreci yorumladı.