Haftanın sansür gündemi

NOTFEST Bozcaada Tiyatro Festivali’ne izin verilmemesi, Yazar Yavuz Ekinci’ye sosyal medya paylaşımları nedeniyle dava açılması, Batman’da Koma Gulên Xerzan ve Şêrzat’ın sahneye çıkmasının engellenmesi ve ABD’de yazılan bir doktora tezinin “sert üslubu” gerekçesiyle denkliğinin verilmemesi… 24-31 Ağustos 2021 haftasının sansür gündemini derledik


Sanatçı Genco Erkal hakkında hapis istemi: (24 Ağustos) Tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sosyal medya üzerinden hakaret ettiği” iddiasıyla 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Mardin’de 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı: (24 Ağustos) Mardin Valiliği, kentte eylem ve etkinliklerin koronavirüs tedbirleri kapsamında 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Sunucu Didem Arslan Yılmaz’dan Kürtçe konuşan konuğa engelleme: “Burası Türkiye Cumhuriyeti:” (25 Ağustos) Sunucu Didem Arslan Yılmaz, programına telefonla bağlanan bir kişinin Kürtçe konuşmasını “hakaret içerdiği” gerekçesiyle engelledi.

NOTFEST Bozcaada Tiyatro Festivali’ne izin verilmedi: (26 Ağustos) 27-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında düzenlenecek NOTFEST Bozcaada Tiyatro Festivali için alınan izinlerin festivale iki gün kala iptal edildiği bildirildi. Karar, Genco Erkal ve Şevket Çoruh gibi muhalif sanatçıların sahne almasına yönelik bir engelleme olarak yorumlanıyor.

Yazar Yavuz Ekinci’ye sosyal medya paylaşımları nedeniyle dava açıldı: (31 Ağustos) Yazar Yavuz Ekinci, 2013 ve 2014 yıllarında sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle hakkında dava açıldığını duyurdu.

Batman’da Koma Gulên Xerzan ve Şêrzat’ın sahneye çıkmasına engel: (31 Ağustos) Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin Batman’da düzenlediği mitingde sahne alacak Koma Gulên Xerzan’ın ve Şêrzat’ın alana girmesi engellendi.

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde Kürtçe’ye ceza: (31 Ağustos) Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan tutuklular: “Kürtçe şarkı söyleyip, halay çektiğimiz için hepimize soruşturma açtılar.”

Opera sanatçısı ve BirGün gazetesi yazarı Güvenç Dağüstün’e saldırı: (31 Ağustos) Opera sanatçısı ve BirGün gazetesi yazarı Güvenç Dağüstün, 30 Ağustos Zafer Bayramı için Özgürlük Parkı’nda verdiği konser sonrasında iki kişinin fiziksel saldırısına uğradı.

ABD’de yazılan doktora tezinin denkliği “sert üslup” gerekçesiyle reddedildi: (31 Ağustos) ABD’de SUNY Üniversitesi’nde yazılan “1980-2008 Arasında Türkiye’yi Kim Yönetiyor? Sermaye Gücü ve Otoriter Popülizmin Yükselişi” adlı doktora tezi, ÜAK tarafından “sert üslubu” gerekçesiyle reddedildi.