HDP Diyarbakır il eş başkanları gözaltına alındı

HDP Diyarbakır il binası ile Yenişehir ilçe binasında gün boyu yapılan aramaların sonucunda il ve ilçe eş başkanları gözaltına alındı


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü ve Yenişehir İlçe Örgütü binalarına polislerce baskın düzenlendi. 

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla yapılan ancak gerekçesi öğrenilemeyen baskında, her iki binada da dün akşam saatlerine kadar arama yapıldı. Arama sonrasında birçok doküman, poster ve afişe polislerce el konulduğu gözlendi. Öte yandan kapısının polisler tarafından kapatıldığı belirtilen HDP il binasına milletvekilleri ve avukatlar da alınmadı.

Akşam saatlerinde ise HDP Diyarbakır İl Eş Başkanları Hülya Alökmen Uyanık ve Zeyyat Ceylan ile HDP Yenişehir İlçe Eş Başkanları Kasım Kaya ve Remziye Sızıcı gözaltına alındılar.

Soruşturmanın içeriği henüz öğrenilemezken, Anadolu Ajansı (AA), soruşturmanın bir yasadışı pankart asma olayı ile ilgili olduğunu iddia ettiği bir haber yayınladı. 

HER İKİ İL EŞ BAŞKANI DA KHK ve YSK MAĞDURU 

HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan son yerel seçimlerde Diyarbakır Bağlar Belediye Başkanlığı’nı %70 oy ile kazanmış ancak KHK’lı olduğu gerekçesiyle kendisine mazbata verilmeyip sadece yüzde 25 oy alabilen AKP adayı belediye başkanı yapılmıştı. 

Diğer eş başkan Hülya Alökmen Uyanık da Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanlığı’nı daha sonra görevden alınarak tutuklanan Dr. Selçuk Mızraklı ile birlikte kazanmış ancak mazbatasını yine KHK gerekçesiyle alamamıştı.