Sabiha Temizkan’a hapis cezası verildi

Gazeteciye yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Mahkeme cezayı ertelemediği gibi indirim de uygulamadı


Gazeteci Sabiha Temizkan hakkında 2014 yılında yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla açılan davanın karar duruşması İstanbul 35’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 

Avukatı ile birlikte hazır bulunduğu duruşmada ilk sözü alan Temizkan, IŞİD’in katliam yaptığı dönemde hazırladıkları haberleri sosyal medyada paylaştığını söyleyerek, “Bir haber paylaşımı yaptım fakat altına link koymayı unutmuştum. Böyle bir paylaşımla suç işlediğimi düşünmüyorum” dedi. Yaptığı paylaşımın haber olduğunun altını çizen Temizkan, beraatini talep etti. 

Ardından söz alan Temizkan’ın avukatı Veysel Ok, müvekkilinin gazeteci olduğunu belirterek, “Basın her olay ile ilgili haber yapar. Gazeteciliğin görevi devletin resmi görüşlerini vermek değildir. Paylaşımdan rahatsız olduysanız onu paylaşmaz ve takip etmezsiniz. Ama bunu bir ceza nedeni yapamazsınız. Buradan bir ceza çıkarsa bu dava geri dönecek” diyerek müvekkilinin beraatını istedi. 

Savunmaların ardından kısa bir ara veren mahkeme heyeti daha sonra kararını açıkladı. Gazeteci Sabiha Temizkan’a ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası veren mahkeme, verilen cezayı ertelemediği gibi indirim de uygulamadı.