Gazeteci Hayri Tunç’a 2 yıl hapis cezası

Gazeteci Hayri Tunç’a haber yaparken çektiği fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaştığı gerekçesiyle ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 2 yıl hapis cezası verildi


İnternet üzerinde yayın yapan Gazete Fersude’nin Eş Genel Yayın Yönetmeni Hayri Tunç, 2015-2016 yılları arasında haber takibi sırasında çektiği fotoğrafları paylaştığı gerekçesiyle, hakkında daha önce ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla dava açılmıştı. İstanbul 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen hafta görülen karar duruşmasında, gazeteci Tunç’a 2 yıl hapis cezası verildi.

Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yer alan habere göre duruşma sırasında amacının sadece gazetecilik faaliyeti olduğunu söyleyen Tunç, “Gazetecilik iktidara göre şekil değiştiren bir meslek değil” dedi.

Gazetecilerin haberlerinin daha fazla yayılması için sosyal medyayı aktif kullandığını, kendisinin de bunun dışında bir amaç taşımadığını vurgulayan Tunç, haber fotoğrafı paylaşmanın dahi suç olduğu bir ülkede gazeteciliğin önemine vurgu yaptı. Tunç, “Bu fotoğraflar 4 yıl önce çekilmiş. Yeni bir şey bulamadıkları için, şimdi de gazetecilerin arşivlerini karıştırıyorlar. Bu gazetecilik faaliyetinin ülkede ne aşamaya geldiğinin göstergesidir” diyerek tepki gösterdi.