Can Dündar’ın itirazı reddedildi

Can Dündar’ın kaçak sayılması ve mal varlıklarına el konulması kararına avukatı aracılığıyla yaptığı itiraz üst mahkemece reddedildi


MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı) TIR’larının durdurulmasına ilişkin gizli kalması gereken bilgi ve fotoğraflara, Cumhuriyet gazetesinde genel yayın yönetmeniyken yer verdiği gerekçesiyle çarptırıldığı 5 yıl 10 ay hapis cezası Yargıtay’ca bozulan Can Dündar’ın kaçak sayılması ve mal varlıklarına el konması kararına avukatı aracılığıyla yaptığı itiraz üst mahkemece reddedildi.

7 Ekim’de yapılan itirazı değerlendiren İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi dün verdiği kararla bu itirazı reddetti. Mahkeme, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ‘kararının usul ve yasaya uygun olduğuna’ oybirliğiyle karar verdi. 

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Türkiye sınırlarındaki herhangi bir adliye veya kolluk kuvvetine gelip teslim olmadığı için 7 Ekim 2020’de Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun 247/2. maddesi uyarınca Can Dündar’ın ‘kaçak sayılmasına, Dündar’a ait menkul ve gayrimenkullere el konulmasına ve bankalardaki hesaplarına el koyma kararı’ vermişti.