Gazeteci Alican Uludağ ve Duygu Güvenç beraat etti

Türkiye’de bir süre tutuklu kalan ABD’li pastör Andrew Brunson’ın tahliyesiyle ilgili haberleri nedeniyle yargılanan Alican Uludağ ve Duygu Güvenç beraat etti


Gazeteci Alican Uludağ, Cumhuriyet’te çalıştığı dönemde ABD’li pastör Andrew Brunson’ın tahliyesine ilişkin kaleme aldığı ‘Bir tahliyenin yargısal analizi: Tutan da bırakan da yargı mı, devlet mi?’ başlıklı haber nedeniyle açılan davanın karar bağlandığını duyurdu. Uludağ, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘yargıyı aşağılamak’ iddiasıyla yargılanıyordu.

RSF (Sınır Tanımayan Gazeteciler) Türkçe’nin aktardığına göre Uludağ’ın avukatı Avukat Abbas Yalçın karar öncesi mahkemeye, “Brunson vakası ülkeyi ABD ile ekonomik krizin eşiğine getirdi. Anayasa Mahkemesi kararlarının dahi uygulanmadığı günümüz koşullarında yargı eleştirilerden muaf tutulamaz, yargı da bu eleştirilere alınganlık gösteremez” dedi.

Alican Uludağ, davanın ‘fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması gerekçesiyle’ beraat ile sonuçlandığını aktardı. Aynı davada ‘Rehine diplomasisi çökerken’ başlıklı haberi nedeniyle yargılanan eski Cumhuriyet muhabiri Duygu Güvenç de beraat etti.

Pastör Brunson, 9 Aralık 2016’da tutuklanmış, 35 yıla kadar hapisle yargılandığı davada 25 Temmuz 2018’de sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilmişti. ABD’li pastör, 12 Ekim 2018’de verilen üç yıl bir ay 15 günlük hapis cezası sonrası yurt dışına çıkış yasağının da kaldırılmasıyla ülkesine dönmüştü.