Müzisyen Hozan Canê’ye beraat yok

İki yıldan fazla cezaevinde kaldıktan sonra ‘tutukluluk halinin orantısız olduğu’ savunması kabul edilerek serbest bırakılan müzisyen Hozan Canê’nin üçüncü duruşmasında da bir karar çıkmadı


‘Terör örgütüne yardım’ suçlamasıyla iki yılı aşkın bir süre tutuklu olarak yargılanan ve 30 Eylül’de uzun tutukluluk haline ilişkin itirazı kabul edilerek yurt dışı yasağı şartıyla tahliye edilen Almanya vatandaşı Hozan Canê’nin (Saide İnaç) üçüncü duruşması görüldü. 

20 Ekim’de Edirne 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada avukatı ile birlikte hazır bulunan Hozan Canê, suçlamaları reddederek beraat talebinde bulundu. Ardından söz alan avukatı detaylı savunmayı daha sonra yapacaklarını belirterek beraat talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti ise eksik hususların giderilmesine hükmederek duruşmayı 9 Şubat 2021 tarihine erteledi.

ÖRGÜT ÜYELİĞİNDEN VERİLEN CEZAYI YARGITAY BOZMUŞTU

2018 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden kısa süre önce Edirne’de gözaltına alınan Hozan Canê ilk olarak “terör örgütü üyeliğinden” yargılanarak 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmış ancak dosyası Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından esas ve usül yönünden bozulmuştu. 

Bunun üzerine yargılamasına tekrar başlanan Hozan Canê’nin yargılanması, ‘Terör örgütü üyeliğine’ dair herhangi bir delil bulunmadığı, dosyada ‘propaganda’nın mevcut olduğu, bu propagandaların da ‘örgüte yardım’ suçu oluşturabileceği belirtilerek sürdürülüyor.

Hozan Canê’yi ziyaret amacıyla Türkiye’ye gelen Türkiye ve Almanya vatandaşı kızı Gönül Örs de ‘terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla gözaltına alınmış, yurtdışı yasağı konularak serbest bırakılmıştı. Daha sonra ‘ülkeyi yasadışı yollarla terk etmekle’ suçlanarak tutuklanmış ve ev hapsine çarptırılmıştı. 

Gönül Örs daha önce annesi Hozan Canê ile ilgili verdiği bir röportajda annesinin yönetmenliğini yaptığı ve DAİŞ’in Êzidilere yaptığı katliamı anlatan 74. Şengal Fermanı adlı film nedeniyle yargılandığını, söz konusu filmin ise birçok festivalden ödül aldığını anlatmıştı.