Yazar Fahriye Adsay gözaltına alındı

Yazar ve çevirmen Fahriye Adsay Cumartesi günü Diyarbakır’daki evinden gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi halen bilinmiyor


Yazar ve çevirmen Fahriye Adsay, 31 Ekim Cumartesi günü sabah saatlerinde Diyarbakır’daki evinde gözaltına alındı. Gazete Duvar’dan Ferhat Yaşar’ın haberine göre Adsay’ı ziyaret eden avukat İbrahim Güçlü, yakalama kararının nedenine ilişkin herhangi bir bilgi verilmediğini söyledi.

İlk olarak Diyarbakır Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürülen Adsay’ın bu sabah ifade vermesi gerektiği gerekçesiyle arandığını aktaran Güçlü, “İfade almaya gidince, hakkında yakalama kararı var demişler. Yakalama kararını buradan değil, Balıkesir’den vermişler. Bu yüzden biz seni Balıkesir’e göndereceğiz denilmiş” ifadelerini kullandı.

Adsay’la görüşmek için emniyete gittiğini belirten Güçlü, “Polislerden edindiğim bilgilere göre bugün saat 9’da (Pazar günü sabah) Balıkesir’e götürecekler. Hangi nedenle yakalama kararını çıkarıldığı ile ilgili somut bir bilgi yok. O somut bilgi Balıkesir Savcılığında” dedi.

“Hukuki prosedür ve tecrübeler şunu gösteriyor: Sosyal medya paylaşımları ile ilgili de olabilir. Yazdığı yazı ve çevirdikleri kitaplarla ilgili de olabilir” diyen İbrahim Güçlü, şöyle devam etti:

“Daha önce sorumluluğu altında olan Zarema dergisiyle ilgili de olabilir. Herhangi bir kişi Balıkesir’de suç duyurusunda bulunmuştur. Savcı, o suç duyurusunu esas alarak soruşturma kararı vermiştir. Soruşturma neticesinde çağrılmış ancak kendisine ve ailesine iletilmemiş. Bu nedenle Fahriye hanımın haberi olmamış. Benim kanaatime göre böyle bir yakalamadır.”

Yakalama kararının ifade için çıkarıldığını söyleyen Güçlü, “Mahkemenin esasına ilişkin bir yakalama kararı değil, ifadenin alınması için bir yakalama kararıdır. Balıkesir’e gittiği zaman da büyük ihtimalle ifadesi alındıktan sonra yakalama kararı kalkacaktır. Şu anda bizim bildiğimiz durum bu. Bugün gönderilmemesi halinde TEM dairesi bize bilgi verecek, biz de tekrar gideceğiz” diye konuştu.

Bu arada Fahriye Adsay ile bugün görüşen avukat M. Celal Baykara, KCK operasyonu kapsamında 20 kişi hakkında gözaltı kararı verildiğini belirterek; “Fahriye Hanım’ı Balıkesir’in Dursunbeyli ilçesine götürmüşler. KCK operasyonu kapsamında 20 kişilik bir gözaltı operasyonu bu. Balıkesir Savcılığı cezaevinde olan PKK ve KCK’lilere ekonomik yardım yapmak suçlamasıyla Fahriye Hanım ile birlikte 20 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmış. Fahriye Hanım’ın ifadesi yarın alınacak. Mahkemeye çarşamba gününden sonra çıkarılacak. Balıkesir cezaevinde olan İranlı bir Kürt’e, ailesi Fahriye Hanım aracılığıyla para göndermişler. Muhtemelen onunla ilgili. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılabilir. Kendisinin sağlığı ve morali yerinde” dedi.

Adsay, Zarema Dergisi Genel Yayın Yönetmeni iken 25 Eylül 2016’da gözaltına alınmış ve kısa süre sonra serbest bırakılmıştı. İnsan ve toplum, kadın çalışmaları kategorilerinde eserleri bulunan Fahriye Adsay ayrıca önemli bazı eserleri de Kürtçe’ye çevirdi.