18 Mayıs – 1 Haziran sansür gündemi

Tutuklamalar, RTÜK cezaları, kayyım protestoları… 18 Mayıs – 1 Haziran haftalarının sansür gündemini derledik


Orhan Gazi Ertekin’e ‘Grup Yorum’ soruşturması: HSK, İzmir hakimi Orhan Gazi Ertekin’e Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek hakkındaki paylaşımları nedeniyle soruşturma başlattı.

Fırat Erez, paylaşımları nedeniyle tutuklandı: Sosyal medya paylaşımı nedeniyle gözaltına alınan Fotoğrafçı Fırat Erez, “dini değerleri aşağılamak” suçlamasıyla tutuklandı.

Nihat Sırdar’ın programına ceza: RTÜK, radyocu Nihat Sırdar’ın programına dinleyiciden gelen “Yanında bira iyi gider” sözleri nedeniyle 3 kez yayın durdurma cezası verdi.

AYM’den mahkum mektuplarına sansür kararı: AYM, mahkumların, hak örgütlerine mektup göndermesinin engellenemeyeceğini vurgulayarak aksi uygulamaların “haberleşme hürriyetinin ihlali” olduğuna karar verdi.

Kürt illerinde kayyımlara tepki: HDP’li belediyelere kayyım atanmasının ardından pek çok şehirde protesto düzenlendi. 23 şehrin baro başkanı da hazırladıkları ortak yazılı açıklamayla kayyımlara tepki gösterdi.

Kulaçoğlu yeniden tutuklandı, Gülseven serbest: “İsimsizler Hareketi” asıyla başlattıkları sosyal medya çalışması nedeniyle gözaltına alınan Taylan Kulaçoğlu ve Hakan Gülseven 20 Mayıs’ta serbest bırakıldı. Ancak Kulaçoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı’nın itirazıyla ertesi gün tutuklandı.

Kavala için AİHM kararıyla tahliye başvurusu: İş insanı, hak savunucusu Osman Kavala hakkında tahliye başvurusu yapıldı. Tahliye başvurusunda AİHM’in kesinleşen kararı hatırlatıldı.

Kandıra’dan gönderilen mektuplara “AKP” sansürü: HDP, Kandıra Cezaevinden gönderilen mektuplardaki “AKP” ifadelerinin sansürlendiğini ve içinde iktidarın uygulamalarına ilişkin eleştirel cümlelerin geçtiği bazı mektupların mahpuslara teslim edilmediğini açıkladı.

RTÜK’ten 2 farklı Sevda Noyan açıklaması: İktidara karşı eleştirel yayınlara verdiği cezalar sebebiyle uzun süredir tepki çeken RTÜK’ten son bir haftada iki farklı Sevda Noyan açıklaması geldi.

Cumhuriyet ve BirGün’e ilan kesme cezası: Basın İlan Kurumu, Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’taki evine dair haberi nedeniyle Cumhuriyet’e ve Kızılay’a dair iki haberi nedeniyle de BirGün’e ilan kesme cezası verdi.

CHP’li Banu Özdemir tutuklandı: Camilerde çalınan Çav Bella şarkısını paylaşan CHP üyesi ve eski İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir tutuklandı.

Rosa Kadın Derneği’ne baskın: Rosa Kadın Derneği’nden, TJA aktivistlerinden ve Kürt siyasetinden çok sayıda kadın gözaltına alındı.

Ülke TV’ye program durdurma cezası: RTÜK, Sevda Noyan’ın tartışma yaratan sözleri nedeniyle Ülke TV’ye ceza verdi.

Erdoğan’ın avukatından CHP’li Koyurga’ya suç duyurusu: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı, CHP’li Dila Koyurga hakkında eski sosyal medya paylaşımları nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Rosa Kadın Derneği’ne yönelik soruşturmaya kınama: Diyarbakır’da faaliyet yürüten 15 sendika, kadın, meslek ve sivil toplum örgütü, ortak bir açıklamayla Rosa Kadın Derneği’ne yönelik soruşturmayı kınadı.

Af Örgütü’nden mahpuslar için imza çağrısı: Af Örgütü, ‘haksız yere cezaevinde tutulan ve yüksek risk altında olan mahpusların’ serbest bırakılması için imza kampanyası başlattı.

Show Haber ekibi 1 haftada 2 kez saldırıya uğradı: Geçtiğimiz gün Sultanbeyli’de bir müteahhitin saldırısına uğrayan Show Haber ekibi, bu kez Büyükçekmece’de saldırıya uğradı.

“Gazetecilere yönelik saldırı ve hukuksuzluklara son verin”: Avrupa Konseyi, basın özgürlüğü konusundaki kriterleri yerine getirmeyen Türkiye ve Azerbaycan’a uyarıda bulunarak “gazetecilere yönelik saldırı ve hukuksuzluklara son verin” çağrısı yaptı.

TRT 1’de LGBTİ+’lar hedef gösterildi: TRT 1’de yayınlanan Doğrusu Ne? programında LGBTİ+’lar hedef gösterildi.

Tehdit alan sanatçılar: Geri adım atmıyoruz: Müzisyenler Ferhat Tunç ve Pınar Aydınlar ile Yazar Gökhan Yavuzel, sosyal medyada maruz kaldıkları tehdit ve hakaretlere dair açıklama yaparak “Biz Pir Sultan’ın izinden yürüyenleriz, geri adım atmıyoruz” dediler.

Siirt Valiliği’nden kayyım protestolarına yasaklama: Kayyım atamalarının ardından Siirt’te 30 günlük eylem, gösteri ve etkinlik yasağı ilan edildi.

Altun, basın özgürlüğünü ‘terörle’ ilişkilendirdi: Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 27 Mayıs’ın yıldönümünde düşünce özgürlüğünü “terör” ile ilişkilendirdi.

Gazeteci Rojhat Doğru tutuklandı: Gazeteci Rojhat Doğru, cezaevindeki arkadaşına para gönderdiği gerekçesiyle “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.

AİHM: Anadilde eğitim için gösteri suç değil: AİHM, ana dilde eğitim talebiyle düzenlenen gösteride gözaltına alınan bir üniversite öğrencisinin yaptığı başvuruda Türkiye’yi haksız buldu.

Grup Yorum’dan konser başvurusu: Grup Yorum, 9 Ağustos Pazar günü Yenikapı Miting Alanı’nda konser vermek için izin başvurusunda bulunduklarını duyurdu.

Hrant Dink Vakfı’na tehdit: Hrant Dink Vakfı tarafından yapılan açıklamada vakfa e-posta yoluyla ölüm tehditleri gönderildiği bildirildi.

Sabah yazarı Ekşi Sözlük’ü hedef gösterdi: Sabah yazarı Melih Altınok, Trump ile Twitter arasındaki tartışmaları ele aldığı yazısında “siyasi aktivizm yapıyorlar” diyerek Ekşi Sözlük’ü hedef gösterdi.

Siirt kayyımı kütüphane yıktırdı: Siirt Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Vali Ali Fuat Atik, Celadet Ali Bedirxan kütüphanesini yıktırdı.