Kandıra’dan gönderilen mektuplara “AKP” sansürü

HDP, Kandıra Cezaevinden gönderilen mektuplardaki “AKP” ifadelerinin sansürlendiğini ve içinde iktidarın uygulamalarına ilişkin eleştirel cümlelerin geçtiği bazı mektupların mahpuslara teslim edilmediğini açıkladı


Halkların Demokratik Partisi (HDP), Kandıra Cezaevi’nden dışarıya gönderilen mektuplara sansür uygulandığını basın ve kamuoyu ile paylaştı. 

Açıklama, önceki dönem Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ, milletvekilleri ve seçilmiş siyasetçilerin tutuklu bulunduğu Kandıra’dan gelen bilgiler ışığında yapıldı. 

İKTİDARI ELEŞTİREN İFADE VARSA MEKTUP MAHPUSA VERİLMİYOR

Yüksekdağ’ın telefon görüşünde yakınlarına aktardığı bilgiye göre, cezaevine gönderilen mektuplarda geçen “AKP” ifadelerinin üzeri silinerek sansür uygulanıyor. Ayrıca iktidarın uygulamalarına ilişkin eleştirel ifadelerin bulunduğu bazı mektuplar, salgına ilişkin yanlış bilgiler içerdiği iddiasıyla mahpuslara teslim edilmiyor.

Yüksekdağ’ın aktardığına göre salgın dolayısıyla açık ve kapalı görüş hakkının kullanılamadığı bu süreçte mahpusların dışarısı ile tek bağlantısı olan mektuplar sansürlenmekle kalmıyor, aynı zamanda haftalarca bekletiliyor. Cezaevinde kitaplar da mahpuslara yalnızca doğum günlerinde ve bayramlarda teslim ediliyor. Mahpusların günlük muhalif gazetelere ulaşımının da engellendiği Kandıra Cezaevinde tecrit koşulları giderek ağırlaştırılıyor.