RTÜK’ten 2 farklı Sevda Noyan açıklaması

İktidara karşı eleştirel yayınlara verdiği cezalar sebebiyle uzun süredir tepki çeken RTÜK’ten son bir haftada iki farklı Sevda Noyan açıklaması geldi


Geçtiğimiz hafta Yazar Sevda Noyan’ın Ülke TV’deki şiddet içerikli açıklamaları çok tartışma yaratmış, bu konuyu gündemine almayan RTÜK’ün muhalif yayın yapan kanallara sıklıkla ceza kesmesi de eleştiri konusu olmuştu. Eleştirilerin odağındaki RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Sevda Noyan’ın o sözleri hakkında bir haftada birbirinden farklı iki açıklama yaptı. 

‘HABER BÜLTENLERİNİ YORUM YAPMADAN SUNABİLİRLER’

RTÜK Başkanı Şahin, katıldığı bir canlı yayında Noyan’ın sözleriyle ilgili olarak daha önce “Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz. Bizim görevimiz milli, manevi ve insani değerler veya yayın ilkeleriyle ilgili bir aykırılık varsa, bunu Üst Kurul’a getireceğiz ve vicdanlarımızla bir karar verip bunu da bütün kamuoyuna ilan edeceğiz. Çok büyütülecek bir konu değil” demişti.

Şahin, aynı yayında basına bir nevi “kendi kendinizi sansürleyin” mesajı da vererek şu ifadeleri kullanmıştı:  “Buradan uyarıyorum, normalde kanuna göre yorum yapması mümkün değildi. Gerçekten bu işi iyi yapan arkadaşlarımızın yorumlarını engellemeyelim diye biz de diğerlerininkini engelleme adına karar almıyoruz. Eğer böyle devam ederse, kanunda yeri var, bu konuda yeni bir karar alırız. Haber bültenlerini yorum yapmadan, haber bülteni şeklinde sunabilirler.” 

 ‘CEZA VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ’ 

Koronavirüs pandemisi sürecinde Ankara Üniversitesi İletişim Araştırmaları Merkezi ile araştırma yürüterek ilkeler belirlediklerini açıkladığı yayında “Siyasi rant elde etmeye çalışan medya kuruluşu varsa biz buna nasıl sessiz kalabiliriz. Tabi ki cezalarımızı verdik ve vermeye de devam edeceğiz” demişti. 

15 Mayıs’taki canlı yayında sarf ettiği bu sözlerden 4 gün sonra Şahin, Twitter hesabından aynı konuda yeni bir açıklama yaptı. Bu defa “Sevda Noyan’ın Ülke TV’de yayınlanan programdaki söylemleri kamu vicdanını derinden yaralamıştır” diyen Şahin, o sözlerin kabul edilemeyeceğini belirterek bu konuda gereğinin yapılacağını söyledi. Şahin açıklamasında, Noyan’ın söylemlerinin RTÜK ilkeleri bakımından da kabul edilemeyeceğini, “hukuk dışı çağrılar ve şiddeti teşvik etmenin RTÜK’ün taviz vermeyeceği kırmızı dışı çizgileri” olduğunu vurguladı. 

Daha önceki açıklamasında Noyan’la ilgili eleştirilen sözlerine de işaret eden Şahin, “bunlar mazur görülüyormuş gibi propaganda yapılıyor” diye konuştu.

SEVDA NOYAN NE DEMİŞTİ?

Ülke TV’de Esra Elönü‘nün sunduğu “Arafta Sorular” programında geçen hafta konuk olan Sevda Noyan’ın tartışma yaratan sözleri ise “15 Temmuz kursağımızda kaldı, yapamadık istediklerimizi. Boş bulunduk. Yanlış anlaşılmasın, doğru anlaşılsın. Bizim aile şöyle bir 50 kişiyi götürür. Ayaklarını denk alsınlar. Bizim hâlâ sitede böyle var 3-5. Benim listem hazır açıkçası” şeklindeydi.