Hrant Dink Vakfı’na tehdit

Hrant Dink Vakfı tarafından yapılan açıklamada vakfa e-posta yoluyla ölüm tehditleri gönderildiği bildirildi


Hrant Dink Vakfı tarafından yapılan yazılı açıklamada 27-28 Mayıs tarihlerinde vakfa e-posta yoluyla ölüm tehditleri gönderildiği açıklandı. Şişli Emniyeti’ne ve İstanbul Valiliği’ne durumun yazılı olarak bildirildiği aktarıldı.

“Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de resmi kurumların bilgisi dahilinde, herkesin gözü önünde öldürülmesinden önce de duymaya aşina olduğumuz ve bugünlerde marifet sayarak kimi çevrelerce sıkça tekrarlanan ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sloganını da içeren tehdit, Hrant Dink Vakfı’nı ‘kardeş masalları’ anlatmakla itham ediyor, ülkeyi terk etmemizi talep ediyor, Rakel Dink’i ve avukatımızı ölümle tehdit ediyor,” denilen açıklamada son dönemde yükseltilen ırkçı, ayrımcı, nefret dilinin bu tarz yaklaşımları cesaretlendireceği vurgulandı.

Açıklamada, “Oluşturulan iklimin ciddiyetini vurgulamak ve tüm yetkililere sorumluluklarını hatırlatmak üzere bu talihsiz duyuruyu yapmanın da bizim görevimiz olduğu kanaatindeyiz. 2007’den sonra daha adil, özgür, eşit bir Türkiye’ye katkı sunmak için kurulan ve o günden beri çalışmalarını bu yönde sürdüren Hrant Dink Vakfı olarak; tüm farklılıkların bir arada yaşadığı, ifade özgürlüğünün sonuna kadar kullanıldığı bir ülkeye kavuşma hayaliyle, ayrımcılıkla mücadele etmeye devam edeceğimizi saygıyla duyururuz,” denildi.