Altun, basın özgürlüğünü ‘terörle’ ilişkilendirdi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 27 Mayıs’ın yıldönümünde düşünce özgürlüğünü “terör” ile ilişkilendirdi


Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 27 Mayıs Askeri Darbesi’nin 60. Yıldönümü vesilesiyle yaptığı sosyal medya paylaşımında “Ne yazık ki terör suçunu, bir düşünce suçu olarak gösterme gayreti içinde olanlar, ne milletin verdiği bu yüzyıllık mücadeleyi ne de bağımsız Türkiye idealine karşı gerçekleşen bu tehditleri kavrayabilmişlerdir. Bu çarpıtma hevesi maalesef masum değildir” dedi.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İFADESİYLE ‘TERÖRÜ’ İLİŞKİLENDİRDİ

Altun, “Devletimiz ‘basın özgürlüğü’ adı altında hiçbir kişi ya da kurumun terör örgütlerinin propagandasını yapmasına, kin ve düşmanlık üreterek halkımızı kışkırtmasına, terörü ve şiddeti övüp desteklemesine, darbecileri koruyup kollamasına izin vermeyecektir” ifadeleriyle basını da hedef aldı. 

Gerek düşünce gerekse de basın özgürlüğünü ‘terörle’ ilişkilendiren Altun, aynı tweet zinciri içinde, Erdoğan hükümetleri döneminde insan hakları ve demokraside büyük dönüşümler yaşandığını da iddia etti.

BASIN CEZALARLA SINANIYOR

Altun’un bu paylaşımları yaptığı sırada Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) verilerine göre 85 gazetecinin cezaevinde tutulduğu Türkiye’de, basına yönelik yeni cezalandırma yöntemleri de uygulanıyor. Son zamanlarda, Basın İlan Kurumu çeşitli muhalif gazeteleri ilan ve reklamları kesmekle cezalandırıyor.

Bu cezalardan biri de doğrudan Fahrettin Altun’la ilgili bir haber üzerine Cumhuriyet gazetesine verildi. Cumhuriyet Gazetesi, Fahrettin Altun’un vakıflardan kiraladığı arazinin üzerinde yaptırdığı inşaatın İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkımını haberleştirince 35 gün ilan ve reklam kesme cezası aldı.