Af Örgütü’nden mahpuslar için imza çağrısı

Af Örgütü, ‘haksız yere cezaevinde tutulan ve yüksek risk altında olan mahpusların’ serbest bırakılması için imza kampanyası başlattı


Uluslararası Af Örgütü, mahpuslar için “acil” çağrısıyla bir imza kampanyası başlattı. Çağrı metninde, koronavirüs salgını sırasında cezaevlerindeki yüksek riske dikkat çekilerek HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, iş insanı, aktivist Osman Kavala ile gazeteci, yazar Ahmet Altan’ın da aralarında olduğu yüzlerce siyasetçi, insan hakları savunucusu ve gazetecinin serbest bırakılması istendi. 

Kampanya duyurusunda Demirtaş, Kavala, Altan’ın sağlık koşullarına da dikkat çekildi.

“ADİL OLMAYAN BİR ŞEKİLDE CEZAEVİNDE TUTULUYORLAR”

Kampanya çağrısında şöyle denildi:

“Koronavirüs, Türkiye’de kaygı verici bir hızla yayılmaya devam ederken, aşırı kalabalık ve hijyenik koşullardan yoksun durumda bulunan cezaevlerindeki binlerce mahpusun ve cezaevi personelinin hayatı daha büyük risk altında. 13 Nisan’da 90 bine yakın mahpusun erken tahliye edilmesini öngören yasa Meclis’ten geçti.

Fakat bu yasa, gazeteciler, insan hakları savunucuları ve yalnızca haklarını kullandığı için terörle mücadele yasaları kapsamında haksız yere cezaevinde tutulan diğer kişiler ile tutuklu yargılananlar da dahil olmak üzere erken tahliye edilmeyi hak eden birçok kişiyi kapsam dışında bırakıyor.  Adil olmayan bir şekilde cezaevinde tutulmaya devam edilen kişilerin serbest bırakılması ve cezaevilerinde kalmaya devam eden kişilerin toplumun geneline sunulan sağlık imkanlarından yararlanabilmesi için çağrıda bulun. İmzacı ol!”