Grup Yorum’dan konser başvurusu

Grup Yorum, 9 Ağustos Pazar günü Yenikapı Miting Alanı’nda konser vermek için izin başvurusunda bulunduklarını duyurdu


Grup Yorum, 9 Ağustos Pazar günü Yenikapı Miting Alanı’nda konser vermek için izin başvurusunda bulunduklarını duyurdu

Grup Yorum, üyelerinin başlattığı ölüm orucuna dair sürecin başından itibaren yaşananlara ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Grup bu açıklamada, 9 Ağustos tarihinde konser vermek için izin başvurusunda bulunulduğunu da duyurdu.

Açıklamalarında “Son 5 yıldır grubumuzun karşılaşmadığı baskı, uğramadığı saldırı kalmadı. Sadece OHAL sonrası İdil Kültür Merkezimiz tam 11 defa polis baskınına uğradı. Enstrümanlarımız paramparça edildi, çalındı. İşkenceyle gözaltına alındık. Tüm üyelerimiz tutuklandı” ifadeleri kullandı.

BÖLEK VE GÖKÇEK YAŞAMINI YİTİRDİ

Baskıların hiçbirine karşı sessiz kalınmadığının dile getirildiği açıklamada, 17 Mayıs 2019’da “konser yasaklarının kaldırılması, İdil Kültür Merkezinin basılmaması, üyelerinin terör listelerinden çıkarılması ve tutuklu üyelerinin serbest bırakılması” gibi talepler ile açlık grevine başlandığı hatırlatıldı.

Açlık grevlerini ölüm orucuna çeviren grup üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek’in hayatını kaybettiği ifade edilen açıklamada, “Onlar devrimci sanatçılığı yeniden tanımlamış, direnişimiz tüm dünyada büyük bir potansiyel ortaya çıkarmıştı. Adalet haykırışımız Anadolu’dan dünyanın dört bir yanına ulaşmış, halkımız bu direnişi kendi direnişi olarak kabul etmişti” denildi.

KONSER BAŞVURUSU

Grup üyeleri Dilan Ekin ve Tuğçe Tayyar hakkında da İbrahim Gökçek’in cenazesine katıldıkları için tutuklama kararı çıkarıldığına yer verilen açıklamanın devamında “9 Ağustos 2020 Pazar günü için Yenikapı Miting Alanı’na konser başvurusunda bulunduk,” denildi.