Rosa Kadın Derneği’ne baskın

Rosa Kadın Derneği’nden, TJA aktivistlerinden ve Kürt siyasetinden çok sayıda kadın gözaltına alındı


Diyarbakır’da Rosa Kadın Derneği’ne sabah saatlerinde polis baskını düzenlenirken dernek yönetici ve üyeleriyle TJA (Tevgera Jinên Azad-Özgür Kadın Hareketi ) aktivistleri de dahil birçok Kürt siyasetinden kadın gözaltına alındı.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında yapılan baskında Rosa Kadın Derneği yöneticilerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Dernekte arama yapıldığı ve tüm kayıt evraklarına el konulduğu öğrenilirken, baskın gerekçesinin ise bildirilmediği belirtildi.Soruşturma gerekçesiyle Diyarbakır, Van ve Urfa’da yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında TJA aktivistleri de var.

Ev baskınlarında, Urfa’nın Karaköprü ilçesinde Rosa Kadın Derneği Kurucu üyesi Narin Gezgör, Diyarbakır’da ise Rosa Kadın Derneği Kurucu üyesi Ayla Akat Ata, Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, Rosa Kadın Derneği Yöneticisi Fatma Gültekin, Tevgera Jinên Azad ( TJA) aktivistleri Gülcihan Şimşek, Nazile Tursun ve Zelal Bilgin, HDP MYK üyesi Özlem Gündüz, HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Remziye Sızıcı ile Kasım Kaya, Sevim Coşku, Celal Yoldaş, HDP üyesi Mehmet Ali Altınkaynak, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, Kürt siyasetçi Celal Yoldaş gözaltına alındı.

RİSK GRUBUNDAKİ BARIŞ ANNESİ DE GÖZALTINA ALINDI

Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi üyesi Havva Kıran da baskın sırasında gözaltına alındı. Risk grubunda yer alan Kıran’ın aynı zamanda kalp ve tansiyon hastası olduğu da belirtildi. Barış Anneleri gözaltılara tepki göstererek, “Kadınlara dönük bu saldırıyı asla kabul etmiyoruz. Bir an önce Havva Ana’mız başta olmak üzere tüm kadınların serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

BASILAN KADIN DERNEĞİNDEN ÇAĞRI

Rosa Kadın Dayanışma Derneği de gözaltılara ilişkin açıklama yaptı. Sistemin baskı ve yok etme siyasetine boyun eğmeyeceklerini ve mücadelelerine daha güçlü devam edeceklerini belirten Rosa Kadın Derneği, tüm kadın kurumlarını dayanışmaya çağırdı. Açıklamada, gözaltına alınan arkadaşlarının derhal serbest bırakılması gerektiği kaydedilirken şu ifadeler kullanıldı: “Kadınların şiddete maruz kaldığı bu ortamda bizler derneğimizi kurduğumuz günden bu güne hiç durmadan çalıştık ve mücadele ettik. Bugün de derneğimize karşı yapılan bu hukuksuz uygulamayı asla kabul etmiyoruz. Kadına ve kadın mücadelesinin kazanımlarına yönelik gerçekleştirilen erkek egemen sistemin baskı ve yok etme siyasetine boyun eğmeyeceğiz ve mücadelemize daha güçlü devam edeceğiz.” 

Kadınların gözaltına alınmasına ve Kürt siyasetçilere dönük saldırılara birçok kesimden tepki geldi. Özellikle kadın örgütleri sosyal medya hesaplarından açıklama yaparak, Rosa Kadın Derneği üyeleri ve TJA aktivistlerinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

HDP VE DBP YÖNETİCİLERİ DE GÖZALTINA ALINDI

Diyarbakır merkezli yürütülen operasyonlar kapsamında HDP MYK Üyesi Özlem Gündüz ile DBP eski Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi de gözaltına alındı.

HDP Adana İl Örgütü de gözaltılara tepki gösterdi. Polis pandemiyi bahane ederek açıklamanın açık alanda yapılmasına izin vermedi.