Kavala için AİHM kararıyla tahliye başvurusu

İş insanı, hak savunucusu Osman Kavala hakkında tahliye başvurusu yapıldı. Tahliye başvurusunda AİHM’in kesinleşen kararı hatırlatıldı


933 gündür cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala için avukatları tahliye talebinde bulundu. Kavala’nın avukatları Köksal Bayraktar, Deniz Tolga Aytöre ve İlkan Koyuncu dilekçelerinde, müvekkilleri hakkında kesinleşen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına vurgu yaptı. Ayrıca Silivri Cezaevinde COVID-19 pozitif vakası saptandığı, bunun da Kavala’nın sağlığını riske atacağı belirtildi. 

Talep, sulh ceza hâkimliğine sunulmak üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletildi. Başvuruda AİHM’in Kavala’nın derhal serbest bırakılması yönündeki kararında, tutukluluğuna gerekçe gösterilen “casusluk” iddiasının da değerlendirildiği hatırlatıldı. 

‘TUTUKLULUĞUNUN DEVAMI TOPLUMSAL VİCDAN VE ADALETLE ÖRTÜŞMEYECEK’

Hakimliğe iletilen dilekçede, Kavala’yla ilgili son tutuklama kararına gerekçe olarak gösterilen “Henri Barkey ile irtibatı olduğu iddiasının” tutuklamanın meşruluğunu haklı gösterecek içerikte olmadığının, AİHM kararıyla kesinleştiği ifade edildi:

“Ortada bu iddialara yönelik kesinleşmiş bir AİHM kararı varken aynı gerekçelerle müvekkilin özgürlüğünden mahrum bırakılmasının her hal ve koşulda toplumsal vicdan ve adalet anlayışıyla örtüşmeyeceği açıktır.”

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin Türkiye’yi izleme raportörleri de AİHM kararının aynı soruşturmayı kapsadığını belirterek Kavala’nın derhal serbest bırakılması çağrısında bulunmuştu.

AİHM KARARLARININ UYGULANMASI GEREKLİLİĞİ

Dilekçede, AİHM kararlarının taraf devletlerce uygulanması gerektiğinin de altı çizildi ve buna dair kararlardan örnekler gösterildi ve şöyle denildi: 

“Kesinleşen AİHM kararına rağmen tutukluluğun devam ettirilmesi ile artık AİHS 18. Maddenin ihlali nedeniyle tutukluluğun siyasi olduğu ve Avrupa Konseyi Statüsü’nde kabul edilmiş olan 3. maddenin temeli hukukun üstünlüğü prensibinin terkedildiği açıklığına kavuşacaktır.”

YAŞI İTİBARİYLE RİSK GRUBUNDA OLDUĞU HATIRLATILDI

Başvuruda, Silivri Ceza İnfaz Kurumu’nda yayılan Koronavirüs nedeniyle Kavala’nın “yaşı itibariyle risk grubunda bulunduğu da dikkate alındığında sadece yaşama hakkı değil, işkence ve kötü muamele yasağı hakkı da ihlal edilmiş olacaktır” denilerek, Kavala’nın tahliyesi talep edildi.