Kürt illerinde kayyımlara tepki

HDP’li belediyelere kayyım atanmasının ardından pek çok şehirde protesto düzenlendi. 23 şehrin baro başkanı da hazırladıkları ortak yazılı açıklamayla kayyımlara tepki gösterdi 


Görsel kolaj: Yeni Yaşam

Iğdır’da HDP’li belediyelere kayyım atanarak belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasını protesto eden kitleye biber gazı ile müdahale edildi. Siirt, Diyarbakır, İzmir, Ankara, Adana, Hatay, Antalya, Muğla, Aydın, Denizli, Manisa, Mardin, Malatya, Urfa ve Mersin’de basın açıklamaları ile kayyım atamaları protesto edildi. 23 baro da kayyımlara karşı açıklama yayınladı. 

“HALK İRADESİNE SALGIN, HAK, HUKUK TANIMADAN KAYYIM ATIYORLAR”

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde parti binası önünde yapılan açıklamaya HDP Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun ve Dersim Dağ’ın yanı sıra, görevden alınan ve bir süre önce tahliye edilen Sur Belediye Eş Başkanı Cemal Özdemir de katıldı. Burada HDP Sur İlçe Eş Başkanı Hatun Yıldız, kayyumlarla Kürt halkının iradesizleştirilmeye çalışıldığına dikkat çekti. 

Şırnak’ın Silopi ilçesindeki açıklamaya Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş ve HDP’li belediye eş başkanlarının yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada Özgüneş, “Bugün HDP 6 milyon oy aldı, yarın 10 milyona çıkaracak bu oyunu. Neden bu halkın iradesini tanımıyorsunuz?” diye tepki gösterdi. Urfa’da yapılan açıklamada HDP İl Eş Başkanı Emine Çetiner, “Halk iradesine salgın, hak ve hukuk tanımadan kayyum atıyorlar” diye konuştu.

Iğdır’da da belediye binasını ablukaya alan polis, belediye eşbaşkanları Eylem Çelik ve Yaşar Akkuş’u gözaltına alarak, kitleye de biber gazıyla müdahale etti. HDP Ankara il binasındaki protestoya da polisler müdahale etti. Müdahale sırasında HDP MYK Üyesi Veli Saçılık, eski İl Eşbaşkanı Zeyno Bayramoğlu, il yöneticileri Deniz Keleş, Yılmaz Temel, Avukat Alişan Şahin, Uğur Akkaya gözaltına alındı. Bina saatlerce abluka altında kaldı. 

Görsel kolaj: Evrensel

23 İLİN BAROSUNDAN KAYYIM TEPKİSİ

HDP’nin  Siirt, Iğdır, Baykan, Kurtalan ve Altınova belediyelerine kayyım atanması ve belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasına 23 şehrin baro başkanının hazırladığı ortak yazılı açıklamayla tepki gösterildi.

Hukukun temel kurallarının, seçme ve seçilme hakkının ağır bir şekilde ihlal edildiğini belirten baroların açıklamasında şöyle denildi: “Demokrasinin olmazsa olmazı olan seçme ve seçilme hakkının kayyım uygulamaları ile ihlal edilmesi hukuk devleti olmanın varlığına ciddi anlamda zarar vermektedir. Demokrasinin, hukuk devleti ilkesinin, kanunun amacının ve kamu yararı dikkate alınarak gözaltına alınan Belediye başkanları serbest bırakılarak derhal görevlerine iade edilmelidirler.” 

AVRUPA’DAN KINAMA

Avrupa’daki tüm sosyal demokrat ve sosyalist partilerin çatı partisi olan Avrupa Sosyalistler Partisi (PES) Başkanı Sergei Stanishev de HDP’li belediyelere kayyım atanmasını ve eşbaşkanlara yönelik gözaltıları kınadı.