RTÜK’ten 7 kanala ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, izlenme raporları doğrultusunda 7 kanalda yer alan toplam 11 içeriğe idari para cezası uyguladı


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), aralarında TELE1 ve Halk TV’nin de bulunduğu 7 kanala, toplam 11 içeriğe yaptırım uygulanmasına karar verdi. 

Kurul, Merdan Yanardağ ile Emre Kongar’ın 3 ayrı programına ceza verdi. RTÜK üyesi İlhan Taşçı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada cezalardan birinin Osman Gökçek’in şikayeti üzerine verildiğini belirterek TELE1’e “küçük düşürme” ve “suçlu gibi göstermekten”  üç kez yüzde 3 para cezası kesildi. 

Halk TV’ye ‘Kayda Geçsin’ programında Sinan Ateş ile ilgili yorumların yapılması nedeniyle Ülkü Ocakları Başkanı’nın şikayeti üzerine yüzde 3 ve terör örgütü IŞİD ile ilgili yorumlar nedeniyle de ayrıca yüzde 3 para cezası verildi.

Gazeteci Zafer Arapkirli’nin “Medya Terapi” programında “köprü ve otoyol zamları” ve “Fidan-Blinken tokalaşması” ile ilgili değerlendirmelerinin “eleştiri sınırlarını aştığı” gerekçesiyle kurul, KRT’ye iki kez yüzde 3 idari para cezası yaptırımı uyguladı.

Gazeteci Fatih Ertürk’ün “Başkentte Gündem” programında “5 Bin TL’lik emekli ikramiyesi” ile ilgili değerlendirmeleri, “karar vericilere yönelik, eleştiri sınırlarını aştığı” iddiasıyla Flash Haber’e yüzde 3 idari para cezası kesildi.

Kurul ayrıca, “şiddete özendirici ve çocuk ve gençlerin zihinsel ve ahlaki gelişimine aykırı” sahneler gerekçesiyle, “Hudutsuz Sevda” dizisi için FOX TV, “Sakla Beni” dizisi için Star TV ve “Didem Arslan Yılmaz’la Vazgeçme” programı için Show TV’ye yüzde 3’er para cezası verdi.

Kararlar oy çokluğuyla alındı.