Orhan Gazi Ertekin’e ‘Grup Yorum’ soruşturması

HSK, İzmir hakimi Orhan Gazi Ertekin’e Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek hakkındaki paylaşımları nedeniyle soruşturma başlattı


Hakimler ve Savcılar Kurulu, ölüm orucunun ardından hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek için sosyal medya hesabından paylaşım yapan İzmir hakimi Orhan Gazi Ertekin hakkında ‘Terör Örgütü Propagandası Yapmak’ suçu kapsamında soruşturma başlattı. HSK, ayrıca soruşturma kapsamında İzmir Adliyesi’ne müfettiş gönderdi.

Demokrat Yargı Derneği Eş Başkanı da olan Ertekin BirGün Gazetesi’ne yaptığı açıklamada henüz eline tebligat ulaşmadığını belirtti ve şunları söyledi: “Teyit etmeden bir şey söylemek zor. Ancak Türkiye’ye, Türkiye toplumuna, Türkiye’nin kurumlarına insanlığı, hukuku ve yasayı hatırlatmak bize düşüyorsa bundan gocunmayız. Hem insanlık hem yasa hem de hukuk bağlamında yaptığımız meşrudur, doğrudur aynı zaman da bir hukukçu olarak görev ve sorumluluktur.”

HSK, İbrahim Gökçek’in vefatının ardından üzüntüsünü dile getiren İzmir Karşıyaka Hakimi Ayşe Sarısu Pehlivan’ı da görevinden uzaklaştırmıştı.

İzmir Barosu Başkanlığı ise yaptıkları açıklamayla, Pehlivan ve Ertekin’in yanında olduklarını duyurdu. Baronun açıklamasında, “Özgürlüğün ve bağımsız yargının, yargının kurucu 3 unsurunun birlikte mücadelesi ile yeniden tesis edilebileceğini hatırlatarak hakim ve savcılarımızı yapılan bu hukuksuzluğa karşı ses çıkartmaya davet ediyoruz Ayşe Sarısu Pehlivan’ın ve Orhan Gazi Ertekin’in yanında olduğumuzu bildiriyor, haklarında başlatılan sürece derhal son verilmesini talep ediyoruz,” denildi.

Ertekin, İbrahim Gökçek’in öldüğü gün vefat haberinin duyulmasından kısa süre sonra sosyal medya hesabında önce siyah sayfa paylaşmış, ardından ölüm oruçlarıyla ilgili paylaşımlarda bulunmuştu.  Ertekin, Facebook hesabından Gökçek’in ölüm haberi üzerine şunları yazmıştı: “Aslında ölümü bilmiyoruz galiba ve hiç bilemeyeceğiz. Yaşam ve ölümü ve her ikisinin kopmaz bağını dert eden bir felsefi sorgulama birikimimiz de yok. Çok fazla geldi bu bize. Hiç davet edilmemeliydik galiba… Bir Milgram deneyindeki denekleriz sanki… Başa çıkamadığımız bir durum olduğu apaçık… Ben kendi payıma başa çıkamadığımı kabul ediyorum…”