Rosa Kadın Derneği’ne yönelik soruşturmaya kınama

Diyarbakır’da faaliyet yürüten 15 sendika, kadın, meslek ve sivil toplum örgütü, ortak bir açıklamayla Rosa Kadın Derneği’ne yönelik soruşturmayı kınadı


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Rosa Kadın Derneği’ne yönelik soruşturmasına kentteki sendika, kadın, meslek ve sivil toplum örgütlerinden tepki geldi.

Aralarında İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Tabip Odası, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır Temsilciliği, Hak İnisiyatifi Diyarbakır Temsilciliği’nin de bulunduğu örgütler yaptıkları açıklamada gözaltıların ve tutuklamaların sivil toplumu susturmaya yönelik olduğunu vurguladı.

“Rosa Kadın Derneği’nin adresinde soruşturma aşamasında arama yapılmış, derneğe başvuruda bulunan kadınlara ait başvuru formlarına dahi el konulmuştur” denilen açıklamada, “Gelinen bu noktada sivil toplum örgütlerinin hareket alanı sınırlanmakta, insan hakları aktivistleri, gazeteciler ve tüm muhalifler hükümet ve yargı iş birliğiyle hedef alınmakta akabinde yargı eliyle sesleri kesilmeye çalışılmaktadır. Dolayısıyla soruşturma bir suç soruşturması değil, sivil toplumu susturma ve bastırma soruşturmasıdır” ifadelerine yer verildi.

Soruşturma kapsamında tutuklanan annesiyle birlikte cezaevine gönderilen 3 buçuk yaşındaki Dilgeş Aslan’ın durumuna işaret edilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Şiddete ve diğer hak ihlallerine uğrayan kadınlara destek ve dayanışma faaliyetleri yürüten Rosa Kadın Derneği’nin başkan ve üyeleri, yargı mağduru hatta kurbanı haline gelmiştir. Tutuklanan kadınlardan birisinin üç buçuk yaşındaki çocuğu da kendisiyle birlikte cezaevine gitmek zorunda kalmıştır. Bizler sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleri olarak; sivil toplum faaliyetlerini ve siyaseti kriminalize eden bu soruşturmaları kınıyoruz. Tutuklananların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”