AİHM: Anadilde eğitim için gösteri suç değil

AİHM, ana dilde eğitim talebiyle düzenlenen gösteride gözaltına alınan bir üniversite öğrencisinin yaptığı başvuruda Türkiye’yi haksız buldu


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 2008 yılında, Diyarbakır’da ana dilde eğitim talebiyle düzenlenen gösteride gözaltına alınan Hakim Aydın’ın 2009 yılında yaptığı başvuruyu karara bağladı.

Euronews’in haberine göre; Hakim Aydın, 2009 yılında yaptığı başvuruyu karara bağlayan AİHM, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin toplantı ve gösteri özgürlüğüyle ilgili 11. maddesini ve özgürlük ve güvenlik hakkıyla ilgili 5. maddenin 1. fıkrasını ihlal ettiğine hükmetti.

Buna göre Türkiye, başvuru sahibine mahkeme masrafları da dahil olmak üzere toplam 7 bin Euro tazminat ödeyecek. Başvuru sahibi Hakim Aydın, Diyarbakır Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde eğitim görürken, ana dilde eğitimi savunan bir gösteriye katılmak suçundan 2008 yılında gözaltına alınmıştı.

Bu gösteriye katılım dışında bir önceki yıl düzenlenen ve savcılık tarafından PKK’yi destekleme faaliyeti olarak tanımlanan Newroz gösterilerine ve ağaç dikme faaliyetlerine katıldığı belirtilen Aydın, “terör propagandası yapmak” suçundan önce 10 ay hapis cezasına çarptırılmış, daha sonra yeni çıkan yasayla beraat etmişti.