Haftanın sansür gündemi

Özge Elvan’ın katılmadığı eylemden gözaltına alınması, Dünya Yunanca Günü’nün hedef gösterilmesi sonrası iptali, sokak müzisyeni Servet Erkan’a ‘sanattan ve ticaretten men cezası’ ve erişim engellemeleri… 9 – 15 Şubat haftasının sansür gündemini derledik


Birleşik Mücadele Güçleri’nin eyleminde iki gazeteci gözaltına alındı: (9 Şubat) Birleşik Mücadele Güçleri’nin (BMG) İstanbul Kadıköy’deki kuruluş açıklamasını takip eden gazeteciler Taylan Öztaş ve Rojin Altay gözaltına alındı. Savcılık ifadesinin ardından Altay serbest kalırken Öztaş hakkında adli kontrol kararı verildi.

Gazeteci-Yazar Ayşen Şahin sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alındı: Serbest bırakıldı: (9 Şubat) 8 Şubat’ta sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlamasıyla gözaltına alınan gazeteci-yazar Ayşen Şahin ifadesi alındıktan sonra aynı gün serbest bırakıldı.

Medyascope çalışanı Özge Elvan katılmadığı eylem nedeniyle gözaltına alındı: Serbest bırakıldı: (9 Şubat) 4 Şubat’taki Kadıköy gözaltıları arasında eyleme katılmayan ama yakın bir yerde arkadaşlarıyla bulunan Medyascope çalışanı ve Berkin Elvan’ın ablası Özge Elvan da vardı. Elvan hakkında 8 Şubat’ta adli kontrol şartıyla yurtdışına çıkış yasağı kararı verildi.

Gözaltına alınan gazeteci Ahmet Takan serbest: (9 Şubat) Korkusuz gazetesi yazarı Ahmet Takan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda gözaltına alındığını duyurdu. Hakkında yakalama kararı verilen Takan, ifadesinin alınması ardından aynı gün serbest bırakıldı.

Çorlu tren kazasını araştıran gazeteciye tazminat cezası: (9 Şubat) 2018’de Çorlu’da meydana gelen ve yedisi çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasını araştıran gazeteci Mustafa Hoş, ‘yargı otoritesini bilinçli bir şekilde hedef almak’ suçlamasıyla 40 bin TL tazminata mahkûm edildi.

Eylem yasakları Eskişehir ve Denizli’ye sıçradı: (9 Şubat) Boğaziçi dayanışma eylemlerinin gerçekleştiği Beşiktaş, Sarıyer ve Kadıköy ilçelerinde ilân edilen eylem ve etkinlik yasaklarına başka iller de eklendi. Eskişehir Valiliği 15 gün, Denizli Valiliği ise 30 gün boyunca kentlerde eylem ve etkinlik yasakları olacağını duyurdu.

‘Dünya Yunanca Günü’ etkinliği hedef gösterilerek iptal edildi: (9 Şubat) Ankara Üniversitesi çevrimiçi düzenlenecek ‘Dünya Yunanca Günü’ etkinliğini, Yeni Akit gazetesinin ve iktidara yakın diğer çevrelerin hedef göstermesi sonrası iptal etmek zorunda kaldı.

Müzisyen Hozan Canê’nin duruşması yine ertelendi: (10 Şubat) İki yılı aşkın süre tutuklu kaldıktan sonra Ekim 2020’de yurtdışı yasağı şartıyla tahliye edilen Almanya vatandaşı Kürt müzisyen Hozan Canê’nin 9 Şubat’ta görülen duruşmasında yine karar çıkmadı; duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Evrensel Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Görkem Kınacı’ya dava: (10 Şubat) Evrensel Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Görkem Kınacı’ya, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlamasıyla dava açıldı. Kınacı Mayıs 2021’de ‘talimat ile’ ifade verecek.

RTÜK’ten dizilere ceza yağdı: (11 Şubat) Radyo ve Televizyon Üst Kurulu; FOX TV, Show TV, Star ve TV8’de yayınlanan birçok diziye çeşitli gerekçelerle idari para cezası kesti.

Müzisyene ‘sanattan men cezası’ uyarısı: (11 Şubat) Eskişehir Odunpazarı Belediyesi zabıtaları sokak müzisyenliği yapan Servet Erkan’a; ‘sokak müziği ruhsatı’ olmadığı gerekçesiyle, ‘sanattan ve ticaretten men cezası’ uyarısı yaptı.

RTÜK’ten kanallara idari para cezası: (11 Şubat) Radyo ve Televizyon Üst Kurulu; Halk TV, Habertürk, FOX TV, KRT TV ve Tele 1’e çeşitli gerekçelerle idari para cezası verdi.

Karikatür dergilerini cezaevine almayan idare: ‘Giysi, kitap olsa verirdik: (11 Şubat) Tekirdağ Cezaevi’nde hükümlü olarak kalan Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukat Engin Gökoğlu’na eşi tarafından gönderilen mizah dergileri, idare tarafından hediye olarak değerlendirildi ve alınmadı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan sosyal medyaya Gara operasyonu: (12 Şubat) Başsavcılık kararıyla, sosyal medyada Gara’da yaşananlar hakkında paylaşım yapanlara soruşturma açıldı. Soruşturma açılan isimler arasında HDP Milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Hüda Kaya da yer alıyor.

Hakkari’de 15 gün süreyle toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasaklandı: (15 Şubat) Hakkari Valiliği, 15 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında kent genelinde her türlü eylem ve etkinliğin yasaklandığını duyurdu.

Özgür Gündem davasında gazete yöneticilerine hapis cezası: (15 Şubat) KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi yöneticilerine çeşitli suçlarla açılan davanın karar duruşması görüldü; dört kişiye toplam 20 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Haftanın erişime engellenen içerikleri: (8 – 15 Şubat) Bilal Erdoğan’ın kayınpederinin aldığı ihalelere ilişkin haberlere, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şikayet edilen kişiyle ilgili ifadelere, Kocaeli Üniversitesi Rektörü’nün oğluyla ilgili bilgilerin yer aldığı içeriklere ve Zehra Vakfı’yla ilgili paylaşımlara erişim engeli getirildi.