Çorlu tren kazasını araştıran gazeteciye tazminat cezası

2018’de Çorlu’da meydana gelen ve yedisi çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasını araştıran gazeteci Mustafa Hoş, ‘yargı otoritesini bilinçli bir şekilde hedef almak’ suçlamasıyla 40 bin TL tazminata mahkûm edildi


8 Temmuz 2018’de, 362 yolcu ve altı personelle Edirne’den Halkalı’ya hareket eden yolcu treni Çorlu’da raydan çıkarak devrildi. Kazada, yedisi çocuk 25 kişi hayatını kaybetti, 340 kişi de yaralandı. Kazanın ardından TCDD’de görevli dört kişiye, ‘taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak’ suçundan ikişer yıldan 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Sözcü‘de yer alan habere göre tren faciasını başından beri takip eden gazeteci Mustafa Hoş’a, davanın savcısı Galip Yılmaz Özkurşun tarafından ‘yargı otoritesini bilinçli bir şekilde hedef almak’ suçlamasıyla 110.000 TL’lik tazminat davası açıldı. Mustafa Hoş sosyal medya hesabından, mahkemenin kendisini 40.000 TL ödemeye mahkûm ettiğini duyurdu.

 “ASIL SORUMLULAR HALEN YARGILANMIYOR”

Bilirkişi raporuna rağmen sorumluların yargılanmadığını belirten Hoş, şunları söyledi:

“Çorlu treninde 7’si çocuk 25 insan ihmallerden öldü. Belge ve delillerle ihmalleri ortaya çıkardım. Son bilirkişi ‘TCDD Kusurludur’ dedi. Asıl sorumlular halen yargılanmıyor. Ama bugün ben mahkûm oldum. Savcısı Galip Yılmaz Özkurşun’un açtığı davada 40.000 TL tazminata karar verildi.

Mahkeme tanıklarımın dinlenmesini bile kabul etmeden ikinci duruşmada alel acele karar açıkladı. Hakkımda açılan ve halen devam eden dava sayısı 9. Yargıtay’da 3 dosya bekliyor. Ayrıca savcılık soruşturma aşamasında olan 3 tane dosya var. tamamı gazetecilik yaptığım için. Davalarla yıldırmaya, korkutmaya vazgeçirmeye çalışıyorlar. Bu da yetmezmiş gibi tazminatlarla açlığa mahkum etmek istiyorlar. Benim param pulum, düzenli bir gelir elde ettiğim bir işim bile yok. Her şeye rağmen ne korkarım ne vazgeçerim. Ben gazeteciyim.

Son olarak şunu da ekleyeyim. Savcı Galip Özkurşun Çorlu tren ailelerini davanın seyrini kullanarak (ki bu suçtur) bana karşı kışkırtmaya çalıştı. Onlar aracılığıyla tehdit etti. Tanık dinleme kabul edilseydi aileler mahkemede bunları anlatacaktı.”

Hoş’un bu paylaşımının ardından, aralarında kazadan ölenlerin ailelerinin, sanatçıların ve gazetecilerin de olduğu bir çok kişi, Mustafa Hoş’a verilen cezayı birlikte ödeyeceklerini açıkladı.