Gazeteci-Yazar Ayşen Şahin sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alındı: Serbest bırakıldı

8 Şubat’ta sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamasıyla gözaltına alınan gazeteci-yazar Ayşen Şahin ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı


Evrensel gazetesi yazarlarından Ayşen Şahin, 8 Şubat günü akşam saatlerinde polisler tarafından evinde gözaltına alındı. 8 Mart Kadın Platformu’nun Zoom’dan gerçekleştirilen toplantısı sırasında Şahin katılımcılara, polislerin evinin kapısında olduğunu ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüleceğini söyledi. Platform Şahin’in gözaltına alındığı anı Twitter hesabından paylaştı. Eklenen videoda katılımcıların Şahin’e; polislere hangi emniyet müdürlüğüne götürüldüğünü sormasını istedikleri ve destek için emniyet müdürlüğüne geleceklerini söyledikleri görülüyor.

“ARKADAŞLAR POLİS KAPIDA”

Ayşen Şahin gözaltına alındığı dakikalarda Twitter hesabından “Arkadaşlar polis kapıda, Vatan Emniyete götürülüyorum. Üstümü değiştirip çıkıyorum. Herkese tek tek haber veremedim” paylaşımında bulundu. Şahin sosyal medya paylaşımlarıyla, Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesinde yer alan “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlaması kapsamında ifade verdi. Emniyetteki ifadesinin ardından aynı gece serbest bırakıldı.

Evrensel gazetesinin haberine göre Ayşen Şahin; Boğaziçi eylemleri sırasında öğrencilerin yerini polise tarif eden bir esnafın videosunu Twitter paylaşması sonucu, Sabah gazetesi yazarı Hilâl Kaplan’ın 2 Şubat’ta attığı twitle hedef gösterilmişti.

İfadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Ayşen Şahin’i İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde bekleyenler arasında arkadaşları, Evrensel gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ve İstanbul Bağımsız Milletvekili ve gazeteci Ahmet Şık’ın da olduğu belirtildi.