Müzisyen Hozan Canê’nin duruşması yine ertelendi

İki yılı aşkın süre tutuklu kaldıktan sonra Ekim 2020’de yurtdışı yasağı şartıyla tahliye edilen müzisyen Hozan Canê’nin 9 Şubat’ta görülen duruşmasında yine karar çıkmadı; duruşma ileri bir tarihe ertelendi


2 yıl 5 ay tutuklu kaldıktan sonra yurt dışı yasağı şartıyla 1 Ekim 2020’de tahliye edilen Almanya vatandaşı Kürt müzisyen Hozan Canê (Saide İnaç) 9 Şubat 2021’de yeniden hakim karşısına çıktı. Canê’nin “terör örgütüne yardım” iddiasıyla yargılandığı ve Edirne 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davasında karar çıkmadı ve duruşma ertelendi.

Rûdaw TV’ye verdiği demeçte davada siyasi bir tavır olduğuna dikkat çeken Hozan Canê, “Dosyanın içi boş. Yargıtay kararı bozdu. Dosyada hiçbir delil olmadığını ve örgüt üyeliğinin olmadığını söyledi. Dosyada sabit bir delil yok. Kararın bozulmasından sonra üçüncü mahkemede dosyanın sonuçlanması gerekiyordu. Yerel mahkemenin üç duruşmada karar vermesi gerekiyordu. Ancak bugün 6’ıncı kezdir duruşmayı uzatıyorlar. Bu da dosyanın hukuki değil, siyasi olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.

YARGITAY ÖRGÜT ÜYELİĞİNDEN ALDIĞI CEZAYI BOZMUŞTU

2018’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden kısa süre önce Edirne’de gözaltına alınan Hozan Canê, “terör örgütü üyeliğinden” yargılanmış ve 6 yıl 3 ay hapis cezası almıştı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından dosyası esas ve usül yönünden bozulan ve yargılanmasına yeniden başlanan Canê’nin tutukluluğu ise devam etti. 2 yıl 5 ay süren hapis cezasının ardından, 1 Ekim 2020’de yurt dışı yasağı şartıyla serbest bırakıldı.

Kendisini ziyarete gelen Türkiye ve Almanya vatandaşı kızı Gönül Örs de önce Canê ile aynı suçlamadan gözaltına alınmış ve yurt dışı yasağı konularak serbest bırakılmıştı. Örs daha sonra “ülkeyi yasadışı yollarla terk etmekle” suçlanarak tutuklanıp ev hapsine çarptırılmıştı.