Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan sosyal medyaya Gara operasyonu

Başsavcılık kararıyla, sosyal medyada Gara’da yaşananlar hakkında paylaşım yapanlara soruşturma açıldı. Hakkında soruşturma açılan isimler arasında HDP Milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Hüda Kaya da yer alıyor


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, PKK kontrolündeki Kuzey Irak’ın Gara bölgesinde 13 Türk vatandaşının cansız bedeninin bulunmasıyla ilgili sosyal medya paylaşımları hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. Açıklamada konuya dair paylaşımlar ‘provokatif’ olarak nitelendi.

Hakkında soruşturma başlatılanlar arasında HDP milletvekilleri Hüda Kaya ve Ömer Faruk Gergerlioğlu da yer alıyor.

TSK, Irak’ın kuzeyinde bulunan Gara bölgesine yönelik 10 Şubat’ta havadan ve karadan askeri operasyon başlatmış, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar operasyonun sona erdiğini ve PKK tarafından alıkonulan aralarında asker ve polislerin bulunduğu 13 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

Soruşturmaya dair Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “PKK/KCK silahlı terör örgütü tarafından 13 vatandaşımızın şehit edilmesi nedeniyle bir kısım sosyal medya platformlarında ‘esir kampını TR bombaladı’ vb. şeklindeki paylaşımlar ile PKK/KCK terör örgütünce daha önce kaçırılan vatandaşlarımızın görüntülerinin yayınlandığının tespiti üzerine, görüntü yayınlayanlar ile paylaşımları yapanlar hakkında 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 7/2 maddesi kapsamında terör örgütü propagandası yapmak, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 301. maddesi kapsamında Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama suçlarından soruşturma başlatılmıştır.”