Medyascope çalışanı Özge Elvan katılmadığı eylem nedeniyle gözaltına alındı: Serbest bırakıldı

4 Şubat’taki Kadıköy gözaltıları arasında eyleme katılmayan ama yakın bir yerde arkadaşlarıyla bulunan Medyascope çalışanı ve Berkin Elvan’ın ablası Özge Elvan da vardı. Elvan hakkında adli kontrol şartıyla yurtdışına çıkış yasağı kararı verildi.


4 Şubat 2021’de Birleşik Mücadele Güçleri’nin İstanbul Kadıköy’de kuruluşu açıklamasına müdahale eden polis 61 kişiyi gözaltına aldı. Bu kişiler arasında eyleme katılmayan, fakat arkadaşlarıyla alana yakın bir yerde bulunan Medyascope çalışanı ve Gezi Direnişi sırasında polis şiddeti neticesinde yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ablası Özge Elvan’ın da olduğu ortaya çıktı.

GBT YAPACAĞIZ DENİLEREK GÖZALTINA ALINDI

5 Şubat’ta bianet’e verdiği demeçte Avukat Deniz Özen; Özge Elvan’ın ve arkadaşlarının, eylemlerin gerçekleştiği alana 10 dakikalık mesafedeyken polisler tarafından durdurulduğunu ve “ilerde GBT yapacağız” denilerek eylem alanının yakınına götürülüp gözaltı aracına bindirildiğini aktardı. Sonrasında Bayrampaşa Devlet Hastanesi’ne ve Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Özge Elvan’a ve arkadaşlarına polisin kötü muamelede bulunulmadığını dile getiren Avukat Özen, Özge Elvan hakkında ek gözaltı kararı çıkarıldığını ve ifadesinin bir gün sonra alınacağını düşündüklerini belirtti.

TUTUKLAMA TALEBİYLE ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Medyascope’un haberine göre; 5 gün gözaltında tutulan Özge Elvan’a önce İstanbul Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nde savcılık sorgusu yapıldı. Sorgu sonrasında 2911 sayılı kanunun 32/1 maddesi uyarınca, savcının “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlaması ve tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edildi.

Berkin Elvan’ın ailesine ait Twitter hesabından 8 Şubat sabah saatlerinde yapılan paylaşımda, “Kızımız Özge Elvan, 4 Şubat’ta katılmadığı eylemden gözaltına alındı. 4 günlük gözaltı süresinden sonra tutuklama talebiyle Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Bu haksız işlemin derhal son bulmasını, kızımızın serbest bırakılmasını istiyoruz! #ÖzgeElvanSerbestBırakılsın” denildi. Aynı hesaptan 4 saat sonra yapılan açıklamada ise, Özge Elvan’ın adli kontrol ve yurtdışı çıkış yasağı şartları ile serbest bırakıldığı duyuruldu.