Gözaltına alınan gazeteci Ahmet Takan serbest

Korkusuz gazetesi yazarı Ahmet Takan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda gözaltına alındığını duyurdu. Takan ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı


Bakırköy 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada hakkında yakalama kararı verilen Korkusuz gazetesi yazarı Ahmet Takan, Ankara’da postaneden çıkarken aracının etrafını çeviren polisler tarafından gözaltına alındı. İfadesinin ardından aynı gün serbest bırakılan gazeteci Takan; gözaltına alındığını sosyal medya hesabından, “İtiraz ediyorum, dikkate almıyorlar. Sonra yakalatıp nezarete tıkıyorlar. Dünya liderinin ülkesi!.. nezaretteyim dostlar” ifadeleriyle duyurdu.

Ankara Adliyesi nezaretinde koronavirüs önlemlerinin alınmadığını belirten Takan, “Ankara Adliyesi nezaretinde Kovid önlemleri çok sıkı!.. Burada arkadaşlarla üst üste oturuyoruz…” şeklinde bir paylaşımda daha bulundu.

KENDİSİNE YAPILAN SUÇLAMALARLA İLGİLİ DAHA ÖNCE DE İFADE VERDİ

Bakırköy 16. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davasına ilişkin ifade veren gazeteci Takan, kendisine yönelik suçlamalar hakkında daha önce de ifade verdiğini ve hiçbir kuruma zarar vermek gibi bir kastının olmadığını belirtirken; hakkındaki yakalama kararının kendisine tebliğ edilmediğine dikkat çekti. Takan, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

ANKA Haber Ajansı’na konuşan Takan, mahkemenin kendisinin katılmadığı 26 Ocak 2021 tarihli duruşmada hakkında yakalama kararı verdiğini ve kararın kendisine tebliğ edilmediğini savunarak, “UYAP’ta hakkımda açılan davalara bakarken şans eseri hakkımda yakalama kararı çıkarıldığını gördüm. Avukatım aracılığıyla geçen hafta salı günü dilekçe verdim ve Ankara Adliyesi’nde ifademin alınmasını istedim. Ancak 1 hafta boyunca dilekçe işleme konulmadı” dedi.

Gazeteci Ahmet Takan hakkında Türkiye’nin IMF ile görüştüğüne dair yazdığı yazı nedeniyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından suç duyurusuda bulunulmuştu. Bunun üzerine Bakırköy 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada, 26 Ocak 2021 tarihli duruşmada hakkında yakalama kararı çıkmıştı.