Haftanın erişime engellenen içerikleri

Bilal Erdoğan’ın kayınpederinin aldığı ihalelere ilişkin haberlere, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şikayet edilen kişiyle ilgili ifadelere, Kocaeli Üniversitesi Rektörü’nün oğluyla ilgili bilgilerin yer aldığı içeriklere ve Zehra Vakfı’yla ilgili paylaşımlara erişim engeli getirildi. 8 – 15 Şubat haftasının erişime engellenen haberlerini derledik


Cumhurbaşkanı’na şikâyet edilen kişiyle ilgili haberlere engelleme: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Elazığ ziyaretinde; tefecilik yaptığı ve “Devlet benim. Ben Külliye’nin adamıyım. Her şeyi ben yaparım” dediği iddia edilen bir kişinin bazı vatandaşlar tarafından şikâyet edilmesine yönelik haberler, kişilik hakları ihlâli gerekçesiyle, Keban Sulh Ceza Hakimliği‘nin 10 Şubat 2021 tarih ve 2021/16 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Rektör oğlunun atanmasıyla ilgili haberlere engel: Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü’nün oğlu Taha Hülagü‘nün, Kocaeli Üniversitesi’nden mezun olur olmaz sınavsız olarak önce Adalet ve Kalkınma Partisi’ne bağlı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde SEKA Müze Müdürü yapıldığı; ardından yine sınavsız olarak Özel Kalem Müdürü olduğu, burada da 1 gün çalıştıktan sonra “memur” olarak, Cumhurbaşkanlığı Kamu Diplomasisine geçiş yaptığı ile ilgili haberler ve içerikler, kişilik hakları ihlâli gerekçesiyle, Kocaeli 1. Sulh Ceza Hakimliği‘nin 11 Şubat 2021 tarih ve 2021/900 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Bilal Erdoğan’ın kayınpederiyle ilgili haberlere erişim engeli: Kayseri Anafartalar – Şehir Hastanesi – YHT Garı Tramvay Hattı Projesi’nin ihalesinin, Kolin İnşaat ile Bilal Erdoğan’ın kayınpederi Orhan Uzuner’in yönetim kurulu üyesi olduğu Uzka İnşaat’a verildiğiyle ilgili haberler, kişilik hakları ihlâli gerekçesiyle, İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği‘nin 10 Şubat 2021 tarih ve 2021/677 sayılı kararı ile erişime engellendi. Aynı karar ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğulları Burak ve Bilal Erdoğan’ın arkadaşı Fatih Başcı’nın aldığı ihalelerle ilgili başka haberler de erişime engellendi.

Zehra Vakfı’yla ilgili paylaşımlara engel: CHP Milletvekili Yıldırım Kaya’nın Zehra Vakfı ile ilgili açıklamalarının olduğu bir tweet, kişilik hakları ihlâli gerekçesiyle, Bursa 2. Sulh Ceza Hakimliği‘nin 3 Şubat 2021 tarih ve 2021/613 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Boğaziçi Kadın Dayanışması’yla ilgili paylaşımlara engelleme: BirGün gazetesinin, “Boğaziçi Üniversitesi Kadın+ Dayanışması” ile ilgili haberi ve konu ile ilgili bazı tweetler, kişilik hakları ihlâli gerekçesiyle, İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği‘nin 11 Şubat 2021 tarih ve 2021/748 sayılı kararı ile erişime engellendi.