RTÜK’ten dizilere ceza yağdı

RTÜK; FOX TV, Show TV, Star ve TV8’de yayımlanan birçok diziye çeşitli gerekçelerle idari para cezası kesti


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK); FOX TV, Show TV, Star ve TV8’de yayımlanan Sen Çal Kapımı, Baraj, Kırmızı Oda, Sefirin Kızı ve Çukur dizilerine “Türk aile yapısına aykırılık, toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşmek, fiziksel ve psikolojik şiddet” gerekçeleriyle idari para cezaları kesti.

SEN ÇAL KAPIMI DİZİSİNE “TÜRK AİLE YAPISINDAN” CEZA

RTÜK, Kerem Bürsin ve Hande Erçel’in başrolündeki FOX TV dizisi Sen Çal Kapımı‘daki masaj, jakuzi ve duş sahnelerinin müstehcen nitelikte olmasını sebep göstererek, “Türk aile yapısına aykırı olduğu” gerekçesiyle kanala idari para cezası uyguladı. Kanal, bir diğer dizisi Baraj‘da “toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden nitelikte yayın yapıldığı” gerekçesi ile bir para cezası daha aldı.

KIRMIZI ODA PARA CEZASI ALDI

TV8’de yayımlanan Kırmızı Oda dizisini inceleyen Üst Kurul, “dizide annesi tarafından küçük bir kız çocuğuna yönelik yoğun fiziksel ve psikolojik şiddete başvurulduğu gerekçesiyle sorumlu yayıncılık anlayışının yok sayıldığı” görüşüne vardı. 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’daki yayın ilkelerinin ihlali nedeniyle kanala para cezası uygulanmasına karar verdi.

Sefirin Kızı dizisinde “kadınlara yönelik baskıları teşvik eden, şiddeti özendirici veya kanıksatıcı sahnelerin yer aldığı” gerekçesiyle Star TV’ye para cezası uygulanmasını kararlaştıran Kurul; Çukur dizisindeki şiddet sahneleri ile Arıza dizisinde küfürlerin doğrudan duyulması, “Türkçe’nin kaba ve düzeysiz kullanımı ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimine zarar verebilecek sahneler” nedeniyle de Show TV’ye idari para cezası verilmesine hükmetti.