‘Dünya Yunanca Günü’ etkinliği hedef gösterilerek iptal edildi

Ankara Üniversitesi, ‘Dünya Yunanca Günü’ etkinliğini tepkiler sonrası iptal etmek zorunda kaldı


Ankara, İstanbul ve Trakya Üniversiteleri ve Yunanistan Büyükelçiliği’nin işbirliğiyle çevrim içi ‘Dünya Yunanca Günü’ etkinliği düzenlenecekti. Etkinlik kapsamında İzmir Urla doğumlu, Nobel ödüllü Yunan şair Yorgos Seferis hakkında çeşitli sunumlar yapılacaktı.

Etkinlik başta Yeni Akit ve iktidara yakın diğer çevreler tarafından hedef gösterildi. Etkinlik hakkında sosyal medyada da olumsuz paylaşımlar yapıldı. Yeni Akit, etkinlik hakkında “İşte bu bir ihanettir! Üç üniversite bakın nasıl bir skandala imza attı!” başlıklı bir haber yayımladı. Bunun üzerine Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) Dekanlığı bir açıklama yaparak etkinliği iptal ettiğini duyurdu. Açıklamada, “Bilimsel bir faaliyet olarak programlanan ‘Dünya Yunanca Günü’ etkinliği, amacını aşan bir algılamaya sebep olduğundan iptal edilmiştir” denildi.

Yeni Akit etkinliğin iptalini “Yeniakit.com.tr yazdı skandal iptal edildi” başlığıyla duyurdu. Akit, “O rektör konuştu” başlığı ile Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın görüşlerine de yer verdi. Ünivar’ın “Hangi Yunan üniversitesi Türkçe günü etkinliği yapmıştır?” şeklindeki soruya “Bilmiyorum, onları Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesine sorabilirsiniz. Programı iptal ettik” dediği aktarıldı.