Evrensel Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Görkem Kınacı’ya dava

Gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Görkem Kınacı’ya ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçlamasıyla dava açıldı


Sakarya’da ırkçı saldırı: Baba hayatını kaybetti, oğlu tedavi altında” başlığıyla 23 Aralık 2018’de yayımlanan haberi nedeniyle, Evrensel gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Görkem Kınacı’ya dava açıldı. “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” iddiasıyla açılan davaya ilişkin olarak gazetenin avukatı Devrim Avcı, “haberi yapan basın organlarına dava açılmasının haber verme hakkının kısıtlanması ve haber alma hakkının sadece siyasi iktidarın izin verdiği şekilde olmasının istendiğinin bir göstergesidir” yorumunu yaptı.

Evrensel‘de yer alan bilgiye göre Görkem Kınacı, haberine yönelik Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yapılan isimsiz bir şikâyet üzerine davadan evvel başlatılan soruşturma kapsamında ifade vermişti. Hakkında iddianame hazırlanan Kınacı’ya Sakarya 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından dava açıldı. Dava kapsamında Kınacı’nın ifadesinin ‘talimat’ ile, 26 Mayıs 2021’de Gaziosmanpaşa 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde alınacağı belirtildi.

Kınacı ise dava haberiyle ilgili olarak Twitter’dan, “Siz ‘ırkçılık yok’ deyince ırkçılık yok olmuyor maalesef…” paylaşımında bulundu.