Eylem yasakları Eskişehir ve Denizli’ye sıçradı

Boğaziçi dayanışma eylemlerinin gerçekleştiği Beşiktaş, Sarıyer ve Kadıköy için ilan edilen eylem ve etkinlik yasaklarına yenileri eklendi


Başta Van olmak üzere Kürt illerinde neredeyse kesintisiz olarak yenilenen eylem ve etkinlik yasakları; son aylarda, Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan rektör atamasını protesto eden öğrencilerle dayanışma eylemleriyle birlikte İstanbul’a taşınmıştı. Son yapılan açıklamalarla yasaklar, İstanbul Anadolu Adliyesi’nin bulunduğu Kartal ilçesiyle birlikte Eskişehir’e ve Denizli’ye de sıçradı.

Geçtiğimiz ay İstanbul Valiliği tarafından, Boğaziçi eylemleri gerekçe gösterilerek Beşiktaş ve Sarıyer’de bir aylık eylem ve etkinlik yasağı ilân edilmişti. 2 Şubat’taki dayanışma eylemi öncesinde ise Kadıköy Kaymakamlığı ilçede bir bir hafta boyunca etkinlik ve eylemlerin yasaklandığını duyurmuştu. İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri’nin Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri için Kadıköy Rıhtım’da yapacağı eylem, yasağın gerekçeleri arasında yer almıştı.

KARTAL’DA BİR HAFTALIK YASAK

Bu yasakların ardından bir yasak haberi de dün Kartal Kaymakamlığı’ndan geldi. Kaymakamlık duyurduğu bir haftalık yasağa gerekçe olarak ilçede bulunan Anadolu Adalet Sarayı önünde toplanmak için yapılan çağrıları gösterdi.
4 Şubat’ta Kadıköy’de Birleşik Mücadele Güçleri’nin kuruluş deklarasyonunu açıklamak ve Boğaziçi Üniversitesi’ne destek vermek amacıyla bir araya geldikleri eylemde gözaltına alınan 61 kişi Kartal’daki Anadolu Adliyesi’ne sevk edilmişti.

ESKİŞEHİR’DE 15 GÜNLÜK YASAK

Eskişehir Valiliği de dün yaptığı açıklamayla kentte yapılacak her türlü açık hava toplantısı, yürüyüş, oturma eylemi ve basın açıklamalarının 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu. Açıklamada, jandarma bölgesi dahil olmak üzere kentte basın açıklaması ve açık hava toplantılarının 15 gün süreyle yasaklandığı bildirildi. Aynı açıklamada partilerin kongre ve benzeri etkinliklerinin yasak dışında tutulması dikkat çekti. 15 Şubat’ta kentte Adalet ve Kalkınma Partisi’nin il kongresi yapılacak.

DENİZLİ’DE BİR AYLIK YASAK

Öte yandan Denizli Valiliği de bugün yaptığı açıklamayla koronavirüs tedbirlerini gerekçe göstererek 9 Şubat’tan itibaren 1 ay boyunca eylem ve etkinlikleri yasakladı. Yasaklar Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün kutlandığı 8 Mart’ı da kapsayacak.