RTÜK’ten TELE 1’e 5 günlük ekran karartma cezası

RTÜK’ün TELE 1 kanalına verdiği beş günlük yayın durdurma cezası dün 00.00’da uygulanmaya başladı. Öte taraftan karara sosyal medyadan çok sayıda tepki geldi


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) temmuz ayındaki toplantısında Halk TV ve TELE 1’e oy çokluğuyla beş gün ekran karartma cezası verdi. RTÜK’ün, yürütmeyi durdurma kararına yaptığı itiraz mahkeme tarafından kabul edilince, beş günlük ekran karartma cezası uygulamaya kondu.

Dün saat 00.00’da başlayan yasak pazartesi gününe kadar sürecek. TELE1’e bir kez daha ceza verilmesi halinde, kanalın lisansı RTÜK tarafından iptal edecek.

Karar sosyal medyada da yoğun tepkilere neden oldu. Sosyal medya kullanıcıları söz konusu tepkilerini #Tele1Susturulamaz etiketi ile paylaştı:

https://twitter.com/TGS_org_tr/status/1301259909552631808?s=20

 

RTÜK; TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın Abdülhamid hakkındaki sözleri nedeniyle kanala beş gün ekran karartma cezası vermişti. Cezaya itiraz eden TELE1, mahkeme tarafından haklı bulunmuş ve “yürütmeyi durdurma kararı” alınmıştı. Ancak RTÜK’ün itirazı üzerine üst mahkeme, TELE1 lehine verilen kararı kaldırmıştı.

Tele 1 kararın uygulanmasıyla canlı yayında işte böyle karartıldı: