Haftanın sansür gündemi

TRT 2’nin konser programında ‘şarap’ ve ‘şampanya’ kelimelerini sansürlediği iddiası, yazar Mahmut Alınak’ın “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davadan beraati ve Buca’daki Bekir Coşkun heykeline saldırı… 16 – 22 Mart 2021 haftası sansür gündemini derledik


“Duru Olmak” belgeseli için yayın durdurma kararı: (16 Mart) Netflix, Nükhet Duru’nun Hikayesi Var albümünü odağına alan Duru Olmak adlı belgeselin yayınını durdurma kararı aldı. Film hakkındaki kararın gerekçesi yönetmen Mustafa Tunç ile Nükhet Duru arasındaki telif anlaşmazlığı olarak açıklandı.

Türk Diyanet Vakıf-Sen Güldür Güldür Show’u hedef gösterdi, kaldırılması için RTÜK’ü ‘göreve çağırdı:’ (16 Mart) Show TV’de yayımlanan Güldür Güldür Show’daki bir skeçte imam karakterini oynayan oyuncunun küpe ve parmak arası terlik ile sahneye çıkması üzerine, Türk Diyanet Vakıf-Sen Bursa Şube Başkanı Hilmi Şanlı tepkisini dile getirdi. Şanlı programın kaldırılması için RTÜK’ü “göreve çağırdı.”

TRT 2’nin konser programında ‘şarap’ ve ‘şampanya’ kelimelerine sansür iddiası: (17 Mart) Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin solistlerinden ve orkestrasından oluşturulan Operet Gecesi adlı programın TRT tarafından sansürlendiği iddia edildi. TOBAV’dan yapılan açıklamada konser programındaki bazı eserlerin sözleri arasında “şarap” ve “şampanya” kelimeleri geçtiği için yayımlanmadığı belirtildi.

Susma Platformu’nun haberine erişim engeli: (17 Mart) Susma Platformu’nun web sitesi susma24.com’da yer alan “Albayrak’tan Evrensel’e tazminat davası” başlıklı haber içeriğine erişim engeli getirildi.

Gergerlioğlu’nun vekilliği düşürüldü, Meclis TV yayını kesti: (17 Mart) HDP milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi üzerine, mecliste yapılan oturma eylemi sırasında Meclis TV yayını kesti ve gazeteciler dışarı çıkarıldı.

Osmaniye’de eylem ve etkinlikler yasaklandı; Hakkari ve Van’da ise yasaklar uzatıldı: (18 Mart) Osmaniye Valiliği, koronavirüs tedbirleri kapsamında kent genelinde eylem ve etkinliklerin 15 gün süre ile yasaklandığını duyurdu. Hakkari ve Van Valiliklerinden yapılan açıklamalarda ise kentlerdeki eylem ve etkinlik yasaklarının 15 gün daha uzatıldığı belirtildi.

Alınak’ın yazıları ‘fikir ve düşünce özgürlüğü’ kapsamında görüldü: Beraat kararı verildi: (18 Mart) Yazar, aktivist ve siyasetçi Mahmut Alınak “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı dava sonucunda beraat etti.

HDP’yi kapatma davası iddianamesinde siyasi yasak istenenlerden biri de şair Ahmet Telli: (18 Mart) Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın HDP’ye kapatma davasına ilişkin iddianamesindeki siyasi yasak istenen isimler arasında şair Ahmet Telli de yer alıyor.

RTÜK Başkanı Şahin’den sansür yorumu: “Değerlerimize sahip çıkıyoruz:” (19 Mart) RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin katıldığı bir YouTube yayınında kurula ve sansüre ilişkin açıklamalarda bulundu. Şahin, RTÜK’ün anayasa gereği sansür uygulayamayacağını, ancak yapılan düzenlemelerle ‘milli ve manevi değerlerin korunması için’ mücadele ettiklerini kaydetti.

Tutuklanan Rap müzisyeni Burry Soprano hakkında beraat kararı verildi: (19 Mart) 12 Mart günü tutuklanan rap şarkıcısı Burry Soprano, Mary Jane şarkısı nedeniyle yargılandığı davadan beraat kararı çıktığını duyurdu.

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan gözaltına alındı: (19 Mart) Garê operasyonu sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından hedef gösterilen İHD’nin Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan gözaltına alındı.

Twitter Türkiye’ye temsilci atamaya karar verdi: (19 Mart) Twitter’ın da Türkiye’de temsilci atayacağı öğrenildi. Sabah gazetesinin haberine göre Twitter, yasal yükümlülüklerini yerine getirme kararı alarak, bant daraltma cezasından kaçınmış olacak.

Buca’daki Bekir Coşkun heykeline saldırı: (19 Mart) Buca Belediyesi tarafından gazeteci–yazar Bekir Coşkun anısına yaptırılan ve Menderes Mahallesi’ndeki 4 bin metrekarelik parka konulan heykele kimliği belirsiz kişilerce zarar verildi.

Akıncı dizisindeki bir sahne hakkında hukuki işlem başlatılacak: (19 Mart) Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç, ATV’de yayımlanan Akıncı adlı dizideki bir cezaevi sahnesinde Ceza İnfaz Kurumları ve personeli zan altında bırakıldığını gerekçe göstererek dizi hakkında hukuki işlem başlatılacağını açıkladı.

Aleyna Tilki’ye koronavirüs açıklamaları nedeniyle soruşturma kararı: (22 Mart) Şarkıcı Aleyna Tilki’ye, koronavirüse yönelik açıklamalarından rahatsız olan bir vatandaşın CİMER’e yaptığı şikayet nedeni ile soruşturma başlatıldı.

Haftanın erişime engellenen içerikleri: (15 – 22 Mart) Halk Bankası davasıyla ilgili gelişmelere, Paradise Papers’da geçen Serhat Albayrak’la ilgili bilgilerin yer aldığı haberlere ve Susma Platformu’nun bir haberine erişim engeli getirildi.