RTÜK Başkanı Şahin’den sansür yorumu: “Değerlerimize sahip çıkıyoruz”

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin katıldığı bir YouTube yayınında kurula ve sansüre ilişkin açıklamalarda bulundu. Şahin, RTÜK’ün anayasa gereği sansür uygulayamayacağını, ancak yapılan düzenlemelerle ‘milli ve manevi değerlerin korunması için’ mücadele ettiklerini kaydetti


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, gazeteci Adem Metan’ın YouTube kanalına verdiği bir söyleşide internet üzerinden yapılan isteğe bağlı yayıncılıkla alakalı önemli açıklamalarda bulundu.

“DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Sputnik Türkiye’nin aktardığı habere göre RTÜK Başkanı Şahin; kurum olarak seç-izle platformlarıyla sıkı bir diyalog halinde bulunduklarını, Türkiye’nin hassasiyetlerini ifade ettiklerini, uluslararası yayıncıların da söylenenleri dikkate aldığını dile getirdi.

Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere devlet büyüklerine hakaret edilmesine ve terör propagandası yapılmasına müsaade etmeyeceklerini belirten Şahin söyleşide; “Türkiye’de hassasiyetler var bunlara dikkat etmeniz lazım dedim. Teröre ve provokasyona asla müsaade etmeyiz dedim, milli ve manevi değerlerimize hakarete asla müsaade etmeyiz. Hepsini söyledim bölünmezliğimize birlik ve beraberliğimize ve bu alandaki yayına müsaade etmeyiz dedim. Bununla ilgili olarak kabul ediyorlar ve yavaş yavaş bu alanda düzenlemeleri yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

“18 YAŞ PIN UYGULAMASINI İSTEDİK, YAPTILAR”

Ebubekir Şahin, RTÜK’ün anayasa gereği sansür uygulayamayacağını fakat milli ve manevi değerlerin korunması için mücadele ettiğini de kaydetti. Şahin sansürle ilgili şu sözleri sarf etti:

Çocuklarımız ile ilgili 18 yaş PİN uygulamasını ilk defa dünyada biz istedik ve yaptılar bütün kuruluşlar yapıyorlar dizilerde filmlerde bunlara dikkat ediyorlar. Minnoşlar diye geçen bir diziye biz kurul kararı aldık dünyada yayınladılar burada yayınlanmasına müsaade etmedik. Dünyada yayınlandıktan sonra pişman oldular çünkü bu yüzden ciddi anlamda Netflix abone kaybetti ve oraların otoriterleri bizden bilgi aldılar siz nasıl öngördünüz diye. 12 yaşındaki çocuklarla çekilmiş bir filmde +18 işareti verir misiniz?

Taraflı kararlar alındığı iddiasıyla RTÜK’ün özellikle sosyal medyada hedef gösterildiğini de dile getiren Şahin; “RTÜK’ün hiçbir yayın kuruluşuna karşı hasmane bir tutum sergilemesi mümkün değildir. Bir kesim yaptığımız hiçbir güzel işi görmüyor. Maalesef RTÜK’ü sansür kuruluşu gibi görenler var. Böyle bir şey söz konusu olabilir mi? RTÜK bütün Türkiye’deki 1289 yayın kuruluşuna eşit mesafede hareket eder” dedi.