Tutuklanan Rap müzisyeni Burry Soprano hakkında beraat kararı verildi

12 Mart günü tutuklanan rap şarkıcısı Burry Soprano, “Mary Jane” şarkısı nedeniyle yargılandığı davadan beraat kararı çıktığını duyurdu


Burry Soprano mahlasıyla bilinen rap müzisyeni Burak Aydoğduoğlu, “uyuşturucuya özendirme” suçlamasından kesinleşen 4 yıl 2 ay hapis cezası nedeniyle 12 Mart günü polis ekiplerince tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmişti. Müzisyen, sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklamayla serbest bırakıldığını duyurdu.

Burry Soprano açıklamasında, “Mary Jane şarkısından dolayı yargılandığımız ve iki buçuk yıla yakın süredir devam ettirdiğimiz hukuki mücadelemizde beklediğimiz iyi haberi nihayet bugün avukatım Av. Gülşen Orman Çakar’dan aldık ve davamızı beraat ile sonuçlandırmayı başardık” dedi. 

“SANAT VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE OLAN İNANCIMIZ TAZELENDİ”

Müzisyen karara ilişkin şunları da belirtti: “İnanıyorum ki sevindirici gelişme özellikle sanat ve ifade özgürlüğüne olan inancımızı bir kez daha tazelemiş olmakla birlikte, ülkemizin değerine değer katan sanatçılarımız ve mücadelemize destek olan sevenlerimizin yüreğine su serpmiştir. 

Bütün bu süreçte birlikte yargılandığım sevgili “Khontkar” ve “Young Bego”ya geçmiş olsun dileklerimi iletir, bu kararın ülkemize ve tüm sanat camiasına hayırlı olmasını dilerim.”

Kendi instagram hesabından yaptığı paylaşımda Burry Soprano “kimsenin bir şarkısı yüzünden yargılanmasını istemem” sözleriyle dinleyenlerine seslendi.

NE OLMUŞTU?

bianet‘in Sabah gazetesine dayandırdığı tutuklama haberinde Selimpaşa’da bulunan bir otele giriş yaptığı belirlenen ve kaldığı odaya baskın yapılan Burry Soprano, adliyedeki işlemlerin ardından Silivri Cezaevi’ne gönderilmişti.

Tutuklama haberi sonrası pek çok Twitter kullanıcısı, #freeburrysoprano etiketiyle paylaşımlarda bulunmuş ve müzisyenin serbest bırakılmasını talep etmişti.