Haftanın sansür gündemi

Tunceli’de, Hakkari’de ve Van’da eylem ve etkinlik yasakları, video eylemci Oktay İnce’ye “Cumhurbaşkanına hakaret” gerekçesiyle ceza verilmesi, Mardin Valiliği’nden Kürtçe tiyatro oyununun sahnelenmesine engel, Boğaziçi Üniversitesi’nde Can Candan’ın ve Feyzi Erçin’in akademik etkinliğe katılmasının engellenmesi ve haftanın engellenen içerikleri… 23 Kasım – 6 Aralık 2021 arası sansür gündemini derledik


Tunceli’de 15 gün süreyle eylem ve etkinlik yasağı: (24 Kasım) Tunceli Valiliği, pandemi gerekçesiyle kentte 15 gün süreyle eylem ve etkinlik yasağı ilan etti.

Ankara Üniversitesi’nde özel güvenlik 25 Kasım pankartını engelledi: (29 Kasım) 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla pankart asmak isteyen Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri, özel güvenlik birimi tarafından engellendi.

RTÜK’ten Kafa Radyo’ya ceza: (29 Kasım) RTÜK, radyo programcısı Nihat Sırdar’ın ‘İBAN’larla toplanan yardımların nereye gittiği belli değil’ sözleri nedeniyle Kafa Radyo’ya para cezası verdi.

Hakkari’de eylem ve etkinlik yasağı uzatıldı: (29 Kasım) Hakkari Valiliği kentteki eylem ve etkinlik yasağını 15 gün süre ile uzattı. Kentte her türlü toplantı, dilek feneri/balon ve drone uçurmak, çadır kurmak, konser, şenlik, tiyatro, skeç, sinevizyon, pandomim vb. faaliyetler hâlâ yasak.

Orhan Pamuk’a ‘Veba Geceleri’ soruşturması: (30 Kasım) Yazar Orhan Pamuk’un son romanı Veba Geceleri’nde, “Mustafa Kemal Atatürk’e ve Türk bayrağına hakaret ettiği” ve “halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği” iddialarıyla soruşturma başlatıldı. Takipsizlik kararı verilen dosya itiraz üzerine Sulh Ceza Hakimliği’nden dönünce savcılık aynı gerekçeyle soruşturmayı tekrar başlattı. Adalet Bakanlığı ise, dava sürecinin “kanun yararına bozulması” için Yargıtay’a başvuruda bulundu.

Van’da 15 gün süreyle eylem ve etkinlik yasağı: (30 Kasım) Van Valiliği, kentte 15 gün süre ile eylem ve etkinlik yasağı getirildiğini duyurdu.

Video eylemci Oktay İnce’ye ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten ceza verildi: (30 Kasım) Video eylemci ve belgeselci Oktay İnce hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla açılan davanın üçüncü duruşmasında mahkeme, İnce’yi 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırdı; hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Boğaziçi Üniversitesi atanmış yönetimi, Can Candan’ın ve Feyzi Erçin’in kampüsteki akademik etkinliğe katılmasını engelledi: (2 Aralık) Boğaziçi Üniversitesi atanmış yönetimi, 3 Aralık’ta düzenlenecek akademik etkinlikte sunum yapacak belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan’ın ve üniversitede film müziği dersleri veren Feyzi Erçin’in kampüse girişini, “izinlerinin bulunmaması nedeniyle rektörlük tarafından uygun bulunmadığı” gerekçesiyle engelledi.

TGS: “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndaki basın kısıtlaması sansürdür:” (2 Aralık) Türkiye Gazeteciler Sendikası, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısına sadece İHA, AA, DHA ve TRT’nin alınmasını “açık sansür” olarak nitelendirdi.

Mardin Valiliği Kürtçe tiyatro oyununu engelledi: (6 Kasım) Mardin Valiliği’nin, Amed Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenecek Kürtçe Tartuffe oyununu ‘pandemi’ gerekçesiyle engellediği belirtildi.

Haftanın engellenen içerikleri: (23 Kasım – 6 Aralık) TÜGVA ile ilgili haberlere, İBB ile ilgili haberlere, Çağdaş Gazeteciler Derneği Rize Şube Başkanı hakkındaki haberlere ve ETHA, Umut gazetesi ve Kızılbayrak web sitelerine erişim engeli getirildi.