İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan gözaltına alındı

Garê operasyonu sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından hedef gösterilen İHD’nin Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan gözaltına alındı


Sabah saatlerinde düzenlenen operasyonla İstanbul’da HDP ilçe yöneticileri Ankara’da ise İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. İHD’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Eş Genel Başkanımız Öztürk Türkdoğan bu sabah gözaltına alındı. Gerekçesi hakkında henüz bilgimizin olmadığı bu operasyon insan hakları savunucularına yönelik baskının son ve açık bir örneğidir. Süreç hakkında kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz” ifadeleri yer aldı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Garê operasyonu ve 13 kişinin ölümüne ilişkin Meclis’te yaptığı konuşmada İnsan Hakları Derneği’ni (İHD) hedef alarak “Canı çıkasıca dernek” ifadesini kullanmıştı.

18 Mart sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Türkdoğan’ın yanında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Kadın Meclisi Sözcüsü Zeyno Bayramoğlu, Parti Meclisi (PM) üyesi Ali Özkan, HDP Eskişehir İl Eşbaşkanı Şükriye Ercan, Hüseyin Gevher ve Betül Koca’nın da aralarında bulunduğu parti ve dernek üyelerinden birçok isim daha gözaltına alındı.