TRT 2’nin konser programında ‘şarap’ ve ‘şampanya’ kelimelerine sansür iddiası

Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin solistlerinden ve orkestrasından oluşturulan Operet Gecesi adlı programın TRT tarafından sansürlendiği iddia edildi. TOBAV’ın açıklamasında konser programındaki bazı eserlerde “şarap” ve “şampanya” kelimeleri geçtiği için yayımlanmadığı belirtildi


Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin solistlerinden ve orkestrasından oluşturulmuş Operet Gecesi adlı program TRT tarafından kaydedildi. 15 Mart 2021 saat 19:00’da TRT 2’de yayımlanan konser programındaki bazı eserlerin, sözlerinde “şarap” ve “şampanya” kelimelerinin geçmesi nedeniyle yayından çıkarıldığı iddia edildi.

Sansür iddiası Devlet Tiyatroları Opera ve Bale Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV)’ın Facebook sayfasından paylaşılan iletide şöyle dile getirildi:

“Özü sözü insan TRT sansüre tam gaz devam.
Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin solistleri ve orkestrasından oluşturulan Operet gecesi adlı program TRT tarafından kaydedildi.
Ancak 15 Mart saat 19:00 da TRT 2 kanalında yayınlanan konserde bazı eserlerin konser programından sözlerinin içinde ‘şarap, şampanya’ olduğu gerekçesi ile yayınlanmadığı belirtilmiştir. Umarız gerçek gerekçe bu değildir. Kaldı ki hangi sebeple olursa olsun sansürü reddediyoruz.”

Açıklamada yayımlanmayan eserlerin de şu şekilde belirtildi:

-Yarasa opereti: Eisenstein-Falke düet
-Yarasa opereti: Orlowsky arya
-Yarasa opereti: Şampanya şarkısı
-Kontes Mariza: Marizanın aryası